Podpisom dohody s Ruskom sa Ukrajina vyhla štátnemu bankrotu, tvrdí Azarov

mykola azarov
Mykola Azarov, ukrajinský premiér. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Dohoda s Ruskom zachránila Ukrajinu pred štátnym bankrotom a spoločenským kolapsom. Vyhlásil to v stredu ukrajinský premiér Mykola Azarov deň po tom, čo Moskva súhlasila so znížením ceny zemného plynu pre Ukrajinu o približne tretinu.

PUTIN: ZLACNÍME DODÁVKY PLYNU

Ruský prezident Vladimir Putin po rokovaniach s ukrajinským prezidentom Viktorom Janukovyčom zároveň oznámil, že Rusko zo svojho fondu národného majetku použije 15 mld. USD na nákup štátnych cenných papierov Ukrajiny, aby tak pomohlo odvrátiť v krajine finančnú krízu.

„Čo by Ukrajinu čakalo (bez dohody)? Odpoveď je jasná – bankrot a rozklad spoločnosti,“ povedal Azarov v ukrajinskom parlamente. Dohodu s Moskvou označil za „historickú“ a zdôraznil, že vláda nedopustí destabilizáciu krajiny.

Zníženie cien plynu na 268,5 USD za tisíc kubických metrov označil Putin za dočasný krok, ďalšie podrobnosti ale neuviedol. Kyjev za ruský plyn teraz platí približne 400 USD za tisíc kubických metrov.

Viac..  Europoslanci podporili plány na podporu využívania obnoviteľnej energie

OPOZÍCIA DOHODU KRITIZOVALA

Ukrajinská opozícia dohodu kritizovala a od vlády žiada informácie, aké ústupky ponúkla Moskve výmenou za hospodársku pomoc. Opozičný líder Vitalij Kličko zároveň Janukovyča opätovne vyzval, aby vypísal predčasné voľby.

Rozhodnutie nepodpísať minulý mesiac kľúčové dohody s Európskou úniou, očividne pod tlakom Ruska, viedlo na Ukrajine k masovým demonštráciám, ktoré trvajú už vyše troch týždňov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices