Írsko síce opustilo záchranný program, avšak úroveň nesplácaných pôžičiek dosiahla 26,6 %

Sídlo Írskej Vlády, Dublin
Sídlo írskej vlády, Dublin. PHOTO: Flickr.

Európsky bankový systém ešte stále stojí na slamených nohách. Írsko síce opustilo záchranný program, ale úroveň nesplácaných pôžičiek dosahuje závratných 26,6 %. Na Cypre je to až 48 % všetkých pôžičiek. Pre porovnanie, v zdravých bankových systémoch sa táto úroveň pohybuje pod 5 %, v Španielsku je to 12 %.

Ukočírovať ďalšie pády bánk by mala pomôcť banková únia. Tá dostáva stále jasnejšie kontúry. Pravidlá na záchranu bánk a spoločný rezolučný (záchranný) fond už boli dohodnuté ministrami členských krajín a posunuté parlamentu.

Stredoafrická republika dostane pomoc 18,5 milióna EUR a francúzskych vojakov k tomu

Stredoafrická republika dostane pomoc 18,5 milióna eur. Okrem peňazí dostane aj francúzskych vojakov, ktorí vo svojej bývalej kolónii robia poriadky (ak nesledujete vývoj, tu sú islamskí fundamentalisti zaradení medzi tých zlých). Francúzskemu prezidentovi Hollandemu sa nepáči, že to musia platiť všetko Francúzi a požaduje vytvorenie spoločného európskeho fondu. Vaša starká na Kysuciach tak možno čoskoro pri nákupe chleba bude financovať francúzskeho guľometčíka na predmestí Bangui. A keďže Bruselu záleží na šťastíčku každého človeka na planéte (a šťastie je možné kúpiť za peniaze daňovníkov), prisľúbil za vás „bezprecedentnú pomoc“ Palestíne a Izraelu, ak sa dohodnú na spolupráci.

Viac..  Miriam Lexmann: Na stole máme balík 50 mld eur, ktorý má pomôcť trpiacim Ukrajincom. VIDEOBLOG

Ak sa však niekde rozdáva, tak je to v bankovom sektore. Európske banky dostali takmer 500 miliárd eur ako súčasť bail-outov (ako vyzerajú zachraňované banky dnes si finanční fajnšmekri môžu pozrieť tu), ďalší bilión požičala ECB za minimálny úrok. To bankám umožňuje zarábať na jednoduchom carry trade – teda požičať si za facku a vzápätí nakúpiť štátne dlhopisy s vyšším výnosom. Vidieť to na portfóliách bánk. V posledných rokoch čoraz viac peňazí investujú do štátnych dlhopisov. Spokojné sú banky aj vlády, ktoré majú z čoho míňať. Nanešťastie, perpetuum mobile nefunguje, tobôž nie ekonomické.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O red

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

EK odporúča členským štátom pokračovať v úspore plynu s cieľom zabezpečiť dodávky a stabilizovať trhy

Úspory plynu, ktoré dosiahli podniky a občania v celej EÚ, významne prispeli k riešeniu energetickej …

Consent choices