hemicycle
PHOTO: redakcia/Štrasburg.

Tu sa to všetko deje! Hemicycle, alebo ak chcete „osie hniezdo“! Prijatých je tu 70% zákonov pred tým, ako sa dostanú na Slovensko

hemicycle
PHOTO: redakcia/Štrasburg.

Hemicycle – čo to vlastne je?

Hemicycle je miestom, kde sa stretáva všetkých 754 členov Európskeho parlamentu. Každý mesiac sa stretávajú v Bruseli, niekedy v Štrasburgu. V hemicycle sú členovia EP rozdelení podľa politickej príslušnosti. Predsedovia politických skupín sedia vpredu a vedú svojich kolegov. Celú diskusiu riadi prezident Európskeho parlamentu, ktorý sedí  v strede hemicycle. Taktiež dozerá na priebeh hlasovania.

Pôvod Hemicycle

Toto slovo pochádza zo starovekého Grécka a znamená „polkruh“. V legislatíve sa hemicycle považuje za miestnosť v tvare polkruhu  či podkovy, kde členovia politických strán diskutujú a schvaľujú zákony. Na rozdiel od lavíc usporiadaných oproti sebe má takýto tvar medzi politickými stranami podporiť skôr konsenzus než konfrontáciu. Napriek tomu ho niektorí europoslanci nazývajú „osím hniezdom“, keďže tu často prichádza aj k ostrejším výmenám názorov.

Viac..  EÚ a sociálni partneri sa zaväzujú posilniť sociálny dialóg s cieľom riešiť výzvy v oblasti práce

Načo je to dobré? V hemicycle členovia EP diskutujú o témach, ktoré sa týkajú nás všetkých – ako životné prostredie, poľnohospodárstvo, či dopravu. Potom hlasujú o európskych zákonoch. Sedem z desiatich zákonov prijatých v každej krajine je najprv odhlasovaných práve v spomínanom hemicycle.

Viac o najdôležitejšom mieste Európskeho parlamentu sa dozviete v priloženom videu:

O ram

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Digitálny vodičský preukaz v mobile bude realitou

Európsky parlament schválil nové pravidlá EÚ o vodičských preukazoch. Okrem modernizácie systému vodičských preukazov prinášajú …

Consent choices