Mladým Slovákom sa príliš z domu nechce. Ostávajú s rodičmi takmer najdlhšie v rámci EÚ

Pojem „hotel mama“ sa na Slovensku postupne udomácňuje. Veď podľa údajov Eurostatu takmer tri štvrtiny mladých Slovákov vo veku 18 až 34 rokov žijú v domácnostiach svojich rodičov. To je zároveň najvyšší podiel v rámci všetkých krajín EÚ. Fakt, že sa mladým Slovákom z domu nechce, ale potvrdzujú aj iné štatistiky. Priemerný vek, kedy slovenskí mladíci opúšťajú príbytky svojich rodičov, je totiž takmer 31 rokov.  

„Vyšší priemerný vek, v ktorom mladí opúšťajú „hotel mama“, nájdeme už iba v Chorvátsku 32,7 rokov,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky.

Hranicu tridsať rokov pri opustení rodičovského hniezda v priemere prekračujú ešte mladí Malťania. Naopak, mladí severania [Švédi, Dáni a Fíni] sa osamostatňujú oveľa skôr, a to v priemere okolo svojich 20. narodenín.

Priemerný vek odchodu z rodičovského domu za celú úniu či eurozónu iba mierne presahuje 26 rokov. Mladí Slováci ale nezaostávajú iba za európskym priemerom, ale aj za svojimi rovesníkmi z V4. Priemerný vek, v ktorom mladíci z Česka, Poľska a Maďarska  vyletujú z hniezda, sa totiž pohybuje v rozpätí 27 až 29 rokov.

Mladé Slovenky sa osamostatňujú skôr ako mladí Slováci. Kým u žien je Eurostatom vypočítaný priemerný vek odchodu od rodičov na 29,7 rokov, u mužov sa jedná o rovných 32 rokov.

Pred desiatimi rokmi bol priemerný vek mladíkov opúšťajúcich domácnosti svojich rodičov nižší. Kým v roku 2012 sa s „hotelom mama“ lúčili mladí Slováci vo veku 30,9 roka, tak v roku 2003 to bolo tesne pred dovŕšením tridsiateho roku života. Vyše jednoročný nárast priemerného veku odchodu od rodičov sa za posledných desať rokov týkal rovnako mladých žien ako aj mladých mužov.

Viac..  Vladimír Bilčík: Hlavná európska prokurátorka povedala, že zrušením špeciálnej prokurátory sa prekročila červená čiara

Prečo sa mladým Slovákom z rodičovského hniezda nechce? Na Slovensku takmer vôbec neexistuje, resp. je iba v plienkach, trh s nájomným bývaním. A ak už „hotel mama“ nestačí, na rad prichádza prechodná stanica – podnájom alebo kúpa vlastného bytu či domu. Dnešné ceny nehnuteľností sú ale vzhľadom na zárobky mladých pomerne vysoké. Priemerne zarábajúci mladík si zo svojho platu môže dovoliť kúpiť iba 0,6 m2 bytu. Či už vlastné úspory alebo peniažky našetrené rodičmi tak na kúpu bytu alebo domu  zväčša nestačia a na rad prichádza vo väčšine prípadov hypotéka alebo úver na bývanie, s dobou splácania niekoľkých desiatok rokov. Na úverovú pomoc z banky však môžu zabudnúť všetci tí mladí, ktorí aj napriek ukončenému vzdelaniu prácu nemajú. A práve problém nezamestnanosti mladých je na Slovensku neprehliadnuteľný. Spomedzi všetkých Slovákov bez práce tvoria mladí nezamestnaní vo veku do 34 rokov [v počte 170 tisíc] až 42 %.

 

O red

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu počas tohto mandátu

Blížia sa eurovoľby a niektorí sa ma pýtate, čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu …

Consent choices