Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 5. týždňa 2014

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

SLOVENSKO

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s potvrdila rating záväzkov našej krajiny v zahraničnej mene na stupni „A“ so stabilným výhľadom. Takýto rating podľa agentúry odzrkadľuje miernu zadlženosť Slovenska a udržateľný ekonomický rast. Za najvýraznejšiu slabosť našej ekonomiky S&P považuje vysokú nezamestnanosť.

Ďalšia minulotýždňová pozitívna správa zo Slovenska sa podľa Evy Sadovskej, analytičky Poštovej banky, týkala nášho bankového sektora. Slovenská banková asociácia vychádzajúc zo správy Svetového ekonomického fóra [WEF] oznámila, že slovenský bankový sektor patrí k najstabilnejším v Európe. Slovensko sa totiž v rámci krajín EÚ umiestnilo na 5. mieste. Jedným z dôvodov stability slovenského bankového sektora je podľa bankovej asociácie jeho

ziskovosť. Najstabilnejším bankovým sektorom sa podľa WEF môže pochváliť Fínsko, za ktorým nasleduje Malta, Švédsko a Luxembursko. Na opačnom konci rebríčka sa nachádza Grécko, teda krajina s najmenej stabilným bankovým sektorom v EÚ.

CYPRUS

Desať mesiacov od spustenia úverového programu pre Cyprus sa do krajiny opäť vracajú veritelia Trojky, aby zhodnotili napĺňanie cieľov stanovených v memorande o poskytnutí pomoci. Misia Trojky na Cypre by mala trvať dva týždne a v prípade pozitívneho hodnotenia by jej výsledkom malo byť odporučenie uvoľnenia ďalšej tranže pomoci. Medzi kľúčové oblasti, na ktoré sa veritelia pri kontrole zamerajú, by mala patriť diskusia o odstránení kapitálových obmedzení, ktoré Cyprus zaviedol v snahe zabrániť prudkému odlivu kapitálu.

ŠKÓTSKO

Škóti by mali v referende, ktoré sa uskutoční 18. septembra 2014, rozhodovať o osamostatnení Škótska. V prípade jeho odsúhlasenia v referende by si chceli Škóti ponechať britskú libru ako svoju menu a želajú si taktiež zotrvanie krajiny v EÚ a NATO. Guvernér britskej centrálnej banky BoE minulý týždeň vyhlásil, že ak krajina po osamostatnení bude chcieť používať libru ako svoju národnú menu, bude sa musieť vzdať časti svojej suverenity. Každá menová únia si totiž podľa neho vyžaduje určitý stupeň spoločnej fiškálnej politiky a bankového dohľadu.

NEMECKO

V období, kedy sa vo väčšine krajín hovorí o potrebe predlžovania veku odchodu do dôchodku, schválil nemecký vládny kabinet opačné zmeny dôchodkového systému. Tie počítajú s možnosťou odchodu do dôchodku už vo veku 63 rokov v prípade ľudí, ktorí odpracovali 45 rokov. Reforma dôchodkového systému taktiež zahŕňa zvýšenie dôchodkov pre matky s deťmi narodenými pred rokom 1992. Po schválení parlamentom by tieto zmeny mohli nadobudnúť účinnosť k 1. júlu 2014.

USA

Po raste o 4,1 % v 3. štvrťroku 2013 si americká ekonomika pripísala slušný rast na úrovni anualizovaných 3,2 % aj v poslednej štvrtine uplynulého roka. Pozitívnou správou je, že na raste sa podieľala najmä súkromná spotreba. Do vývoja amerického HDP sa pozitívne premietol aj čistý export. Naopak, vládna spotreba z amerického rastu ubrala. Solídny rast americkej ekonomiky hrá do karát očakávaniam, že americká centrálna banka [Fed] v tomto roku úplne zastaví monetárne stimuly. Fed na svojom minulotýždňovom zasadnutí podnikol ďalší krok k obmedzeniu stimulačného programu pre americkú ekonomiku. S účinnosťou od februára totiž americkí centrálni bankári opäť znížili program nákupu dlhopisov a to o ďalších – 10 mld. USD. Fed tak bude po novom mesačne nakupovať dlhopisy v objeme 65 mld. USD. Prvýkrát sa pritom objem nakupovaných dlhopisov znížil v januári tohto roka a to rovnako o – 10 mld. USD na úroveň 75 mld. USD mesačne.

TURECKO

Turecká centrálna banka v snahe zabrániť ďalšiemu prehlbovaniu krízy na tureckom finančnom trhu a masívnemu oslabovaniu líry pristúpila počas uplynulého týždňa k ráznemu kroku a výrazne zvýšila úrokové sadzby. V prípade jednodňovej refinančnej sadzby tak došlo k nárastu o 4,25 p.b. a v prípade týždennej repo sadzby k nárastu až o 5,50 p.b. Základná úroková sadzba v Turecku sa tak viac než

zdvojnásobila a dosiahla úroveň 10 % [predtým na úrovni 4,50 %]. Tento krok tureckých centrálnych bankárov mal však len krátkodobý pozitívny účinok. Turecká líra spolu s ďalšími menami rozvíjajúcich sa ekonomík [napríklad indická rupia, alebo aj poľský zlotý či maďarský forint] totiž v reakcii na toto rozhodnutie najskôr výrazne posilnili, čoskoro sa však pobrali opäť smerom nadol a zaznamenali straty.

O red

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

EK odporúča členským štátom pokračovať v úspore plynu s cieľom zabezpečiť dodávky a stabilizovať trhy

Úspory plynu, ktoré dosiahli podniky a občania v celej EÚ, významne prispeli k riešeniu energetickej …

Consent choices