USA zvažuje sankcie voči Rusku, chcú ho izolovať!

obama
PHOTO: Flickr.

KYJEV, MOSKVA, WASHINGTON – Spojené štáty prvýkrát od vypuknutia krízy na Ukrajine naznačili, že na stole je aj otázka zavedenia sankcií voči Rusku. V nedeľu to pripustil americký minister zahraničných vecí John Kerry. Invázia ruských vojsk na ukrajinskom Kryme je podľa neho neuveriteľným aktom agresie.

Sankcie pre Putina

„Je to skutočne omračujúca, svojvoľná voľba prezidenta Vladimira Putina, uskutočniť inváziu inej krajiny. Rusko porušuje suverenitu Ukrajiny. Rusko porušuje medzinárodné záväzky,“ vyhlásil šéf americkej diplomacie. V tejto súvislosti už Washington zrušil „prípravné práce“ pred blížiacim sa júnovým summitom skupiny G8 v ruskom Soči a USA sa na ňom pravdepodobne nezúčastnia.

Podobné vyhlásenia zazneli z Francúzska, Veľkej Británie aj Kanady. Podľa Kerryho sú krajiny G8 „pripravené izolovať Rusko“„Sú pripravené zaviesť sankcie, sú pripravené izolovať Rusko ekonomicky,“ uviedol.„Nesnažíme sa robiť z toho bitku medzi Východom a Západom, nesnažíme sa robiť z toho studenú vojnu… Ak Rusko chce byť krajinou G8, potrebuje sa správať ako krajina G8,“ uzavrel Kerry.

Rusko ohrozuje mier

Rusko svojou vojenskou prítomnosťou na ukrajinskom Kryme ohrozuje mier v celej Európe. V nedeľu to vyhlásil generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen.

Viac..  Miriam Lexmann: Zmluvy o EÚ netreba meniť, tie existujúce sú dostatočné

„To, čo teraz Rusko robí na Ukrajine, je v rozpore s princípmi Charty Organizácie Spojených národov. Ohrozuje to mier a bezpečnosť v Európe,“ povedal reportérom v Bruseli pred začiatkom schôdzky veľvyslancov NATO. Rasmussen zároveň súčasnú situáciu na Ukrajine označil za „nebezpečnú“ a vyzval Rusko aby „znížilo napätie“ v oblasti.

Pápežov odkaz

Na upokojenie napätia medzi Ukrajinou a Ruskom v súvislosti so situáciou na Kryme v nedeľu verejne apeloval aj pápež František. Krízu by mali podľa neho prostredníctvom dialógu vyriešiť svetoví lídri.

„Celým srdcom apelujem na medzinárodnú komunitu: Podporte každú iniciatívu na dialóg a harmóniu,“ povedal pontifik davu svojich priaznivcov na Námestí svätého Petra v Ríme. Pápež apeloval aj na ukrajinskú spoločnosť, ktorá by mala „spoločne pracovať na prekonaní nedorozumení a budovať spoločnú budúcnosť“.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices