Kozlík
Sergej Kozlík, europoslanec. PHOTO: © European Union, 2014

Europoslanec Kozlík založil novú politickú stranu

Kozlík
Sergej Kozlík, europoslanec.
PHOTO: © European Union, 2014

KOŠICE – Europoslanca zvoleného za ĽS-HZDS Sergeja Kozlíka v sobotu v Košiciach na ustanovujúcej schôdzi zvolili za predsedu novej Strany demokratického Slovenska (SDS). Podpredsedami sú Andrea Šimurdová a Stanislav Čižmárik.

Nie sú nástupníkom ĽS-HZDS

„Sme nová stredoľavá strana s novými stanovami. Nie sme nástupníkom ĽS-HZDS a výrazne sa líšime. Napríklad u nás sú voľby tajné. V súčasnosti budujeme stranícke štruktúry na úrovni krajov a okresov. Chceme byť účinnou protiváhou strany Smer-SD a ponúknuť alternatívu voličovi z ľavého a stredového spektra,“ povedal pre novinárov Kozlík.

Nová strana sa chce zúčastniť na voľbách europoslancov, v ktorých ako líderka kandiduje bývalá poslankyňa HZDS Irena Belohorská, dvojkou je Sergej Kozlík a postaviť chcú ďalších kandidátov. „Hlavným cieľom je uspieť v komunálnych voľbách a doviesť stranu úspešne do parlamentných volieb tak, aby sa stala parlamentnou stranou,“ povedal Kozlík.

Opierajú sa o tri piliere

Účastníci schválili základné desaťbodové memorandum s princípmi svojej politiky. SDS sa chce opierať o tri základné piliere – národný, sociálny a kresťanský, pričom rešpektuje rôznorodosť vierovyznaní a práva národnostných, etnických a ďalších menšín.

Zasadzujú sa za podporu rodiny. Chcú kvalitnú a modernú organizáciu štátu ako základ pre fungovanie demokracie a spokojnosť občanov. Pre rast zamestnanosti chcú podporovať nielen zahraničných, ale aj domácich investorov a podnikateľov.

Viac..  EÚ nepotrebuje predĺžiť dohodu o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu

Strana má 50 členov

Naplniť chcú strategické zámery Slovenska v agropotravinovom sektore a v hospodárení s vodou, pričom chcú zaviesť prísne pravidlá pre nadobúdanie pôdy zahraničnými subjektmi. Európsku úniu ponímajú ako úniu národných štátov a budú dôrazne rozlišovať, ktoré kompetencie preniesť na EÚ a ktoré ponechať v rukách národných štátov, regiónov a samosprávy.

Ako uviedol Kozlík, pre založenie strany vyzbierali okolo 15 000 podpisov a 5. marca zaregistrovali stranu na ministerstve vnútra. Dnes má strana 50 členov. Kozlík nepoprel, že medzi zakladajúcimi členmi strany sú bývalí členovia zaniknutej ĽS – HZDS. Očakáva, že do novej strany vstúpi približne jedna tretina z niekdajšej členskej základne HZDS.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

zemny plyn

EK odporúča členským štátom pokračovať v úspore plynu s cieľom zabezpečiť dodávky a stabilizovať trhy

Úspory plynu, ktoré dosiahli podniky a občania v celej EÚ, významne prispeli k riešeniu energetickej …

Consent choices