Veľká zbraň Bruselu: Inštitút Trojky má usmerňovať pôžičky členských štátov

vlajka
vlajka EÚ. PHOTO: Flickr.

Štáty EÚ ešte v roku 2010 vytvorili tzv. inštitút Trojky. Pozostáva z predstaviteľov  Európskej komisie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu. Do jej kompetencie spadá kontrola a zároveň usmernenie pôžičiek, ktoré získali jednotlivé štáty. Poslanci Európskeho parlamentu nedávno skontrolovali činnosť Trojky.

Liem Hoang Ngoc zastáva názor, že konkrétne nariadenia z krátkodobého hľadiska zabrzdili bankrot a eliminovali nesplácanie platieb. No na druhej strane poukazuje na fakt, že z dlhodobého hľadiska si môžeme všimnúť nestabilitu. Konkrétny prípad je Grécko, kde zadĺženie stúpa. Preto navrhuje reštrukturalizáciu dlhu. ECB by mala prevziať stratu, ktorú Grécko spôsobilo.

Trojka je potrebná aj podľa europoslanca Othmara Karasa. Jej sila sa podľa neho ukázala v čase dlhovej a hospodárskej krízy. Únia nebola pripravená na takúto krízu a Trojka má za úlohu iniciovať reformy v členských štátoch.

Viac..  Analytik Gábriš z ČSOB: Výrobné ceny rastú pomalšie. Dobré znamenie aj pre spotrebiteľskú infláciu

Viac sa o inštitúte Trojky dozviete v priloženom videu:

O hag

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Musíme vedieť zaistiť transparentný priebeh európskych volieb

Europoslanci sa dnes zaoberali potrebou zaistenia väčšej odolnosti voči prípadným snahám o zasahovanie a ovplyvňovanie …

Consent choices