Dajte o sebe vedieť! Hľadá sa šikovná ITčkarka

Lindsey Nefesh-Clarke
Lindsey Nefesh-Clarke PHOTO: Flickr

Európska komisia (EK) začína kampaň s cieľom nachádzať a oceňovať pozitívne vzory v oblasti digitálnych technológií. Chce takto podporiť záujem mladých žien a dievčat o štúdium a profesionálne uplatnenie v tejto oblasti.

Komisia preto vyzýva hlavne ženy, aby sa prostredníctvom svojich videonahrávok podelili o vlastné úspechy v oblasti digitálnych technológií. Jedná sa o osobnú prezentáciu pomocou vlastnej nahrávky, ktorá mapuje pôsobenie v tejto sfére. Svoju videonahrávku môžu uverejniť na facebookovej stránkeEvery Girl Digital(Každé dievča pozná digitálny svet).

Len 9 zo 100 európskych vývojárov digitálnych aplikácií sú ženy. Tvoria len 19 % riadiacich pracovníkov v tejto oblasti. V iných odvetviach služieb na takýchto postoch pôsobí 45 % žien. Medzi pracovníkmi v IT oblasti je ich menej ako 30 %  a tento odbor študujú 3 % žien ku 10 % mužov.

Veľký priestor.. málo záujmu ?

Podľa štúdie uskutočnenej EK sa pri zvýšenom podiele žien v riadiacich funkciách vo viacerých oblastiach zvýšil aj hospodársky výsledok týchto oblastí. Zamestnávatelia súčasne však majú problém nájsť odborníkov v oblasti IT. Zo štúdie ďalej vyplýva, že Európa by čoskoro mohla čeliť nedostatku až 900 000 pracovníkov v digitálnych technológiách, čím by mohla prísť o príležitosti v boji proti vysokej nezamestnanosti a ohroziť tak svoju konkurencieschopnosť vo svete.

Viac..  Strategický plán pre program Horizont Európa

Aj preto sa túto iniciatívu rozhodlo podporiť niekoľko úspešných mladých žien, ktoré sú v tomto odbore už „doma“. Jednou z nich je aj Lindsey Nefesh-Clarke z Francúzska, ktorá  pracuje v oblasti vývoja IT. Hovorí o meniacom sa potenciáli IT , ktorý zároveň urýchľuje a posilňuje postavenie žien v tejto oblasti. K práci, ktorú robí teraz sa dostala prostredníctvom projektu, ktorý mal pomôcť otvoriť Bangladéžu cestu do digitálneho veku.

O tkl

Odporúčame pozrieť

Eugen Jurzyca: Čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu počas tohto mandátu

Blížia sa eurovoľby a niektorí sa ma pýtate, čo považujem za najväčšie úspechy Európskeho parlamentu …

Consent choices