Rusi obsadili poslednú ukrajinskú základňu, zaútočili vrtuľníkmi

Krym
Vojaci na Kryme. PHOTO: Flickr.

FEDOSIJA – Moskva má pod kontrolou aj posledné miesto na Kryme – základňu Fedosiju, ktorú doteraz ovládala ukrajinská armáda. Nad ránom na ňu Rusi zaútočili vrtuľníkmi. Ukrajinskí vojaci držali pod kontrolou muničný sklad, kasárne i ďalšie budovy na základni. Moskva preberá na polostrove i úrady. Vedľa ukrajinskej hrivny tam bude možné platiť aj rubľom. Informovala agentúra Reuters.

Námorníci sa riadia rozkazmi

Na poslednej základni na Kryme sa údajne strieľalo. Ruskí vojaci odzbrojili ukrajinských. Potom budovu ovládli. Ruské sily už skôr obsadili časť fedosijskej základne, ktorá je obliehaná od začiatku marca.

Naďalej vzdorujú námorníci. „Nevidíme dôvod, prečo nechávať naše lode a zbrane na základni. Je to ale otázka pre politikov a my sa budeme riadiť rozkazmi velenia,“ konštatoval kapitán ukrajinského námorníctva.

Provokácie budú pokračovať

Krymské mestá sú bez prúdu vrátane časti Simferopoľa. V stredu Kyjev pohrozil vláde na Kryme, že budú pokračovať s provokáciami proti ukrajinským vojskám a podniknú opatrenia vrátane krokov technickej a technologickej povahy, informovala agentúra Reuters.

Krymský dodávateľ elektrickej energie uviedol, že pristúpiť k čiastočnému prerušeniu dodávok musel po tom, čo elektrické vedenie zasiahla technická porucha. Ide o vedenie v Chersonskej oblasti, ktorá susedí s Krymom na severe.

Viac..  Zastavme epidémiu: Deň boja proti násiliu páchanému na ženách

Politické špičky v Haagu

Moskva počas víkendu pokračovala v upevňovaní vojenskej moci na Kryme. Proruské sily bez výraznejšieho odporu ovládli dve zvyšné ukrajinské základne a jednu ukrajinskú ponorku. V nedeľu viala ruská vlajka nad 189 ukrajinskými armádnymi zariadeniami. Ukrajina počas víkendu prišla aj o väčšinu svojej námornej flotily.

Situáciou na Ukrajine sa budú v Haagu zaoberať politici na jadrovom summite G7, píše agentúra Reuters. Vojenské velenie severoatlantickej aliancie pritom upozorňuje na značnú koncentráciu ruských vojsk v blízkosti hraníc s Ukrajinou, zároveň ale nabáda k zdržanlivosti. Sledovať situáciu na Ukrajine sa chystá pozorovateľská misia OBSE, ktorá by mala minimálne pol roka pôsobiť vo všetkých regiónoch okrem Krymu.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices