Po vyšetrovaní, ktoré viedla Čína, má byť obnovený bezproblémový export vín z členských štátov do krajiny.
K tomuto uvoľneniu napätia dospeli obe strany po päťmesačných rokovaniach. Eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Çioloş sľubuje prehĺbenie vzťahov medzi oboma stranami vinárskeho priemyslu. „Moje očakávanie je, že čínske vyšetrovanie európskeho exportu je vyriešené. Posilňujeme spoluprácu s Čínou v rámci poľnohospodárskeho sektoru posledné štyri roky. Som ochotný pokračovať ďalej, pretože zámer rozvinúť výhody pre poľnohospodárov a spotrebiteľov v Číne a Európe je veľmi jasný,“ povedal Dacian Çioloş. Dohodu medzi Úniou a Čínou vzniknú počas nasledujúcich dvoch rokov najmä technické väzby v oblasti vinárstva.
Únia poskytne čínskym vinárom balík technickej pomoci v oblastiach výskumu experimentálnych viníc, geografického systému ochrany značiek, degustovania, kvalitatívnych kontrol a marketingových mechanizmov. Všetko prostredníctvom stáží, študijných pobytov, seminárov. Predstavitelia európskych vinárenských spoločností budú spolupracovať s čínskymi kolegami na spoločnom prístupe na trh v tretích krajinách.
Ešte v júni minulého roku začala čínska vláda vyšetrovanie voči európskym spoločnostiam, ktoré predávali do krajiny víno. Následkom toho Svetová obchodná organizácia žiadala Čínu o vysvetlenie, nakoľko Komisia bola presvedčená, že európski exportéri dodržiavali všetky potrebné normy. Krátko na to začal Európsky výbor vínnych spoločností rokovať s čínskymi predstaviteľmi vinárskeho priemyslu o zrušení tzv. antidumpingového vyšetrovania. Export do Číny tvorí 8,865 miliardový príjem Únie.