Proruskí separatisti prepustili zajatého amerického novinára

proruskí separatisti
Proruskí separatisti. PHOTO: Flickr.

MOSKVA – Reportér amerického serveru Vice News Simon Ostrovsky, ktorého od pondelka zadržiavali na východe Ukrajiny proruskí separatisti, je opäť na slobode. Vodca proruských radikálov Vjačeslav Ponomarjov v stredu povedal novinárom, že Ostrovsky je považovaný za zajatca a je tiež vyšetrovaný ako informátor ukrajinskej nacionalistickej organizácie Pravý sektor.

Opäť voľný

Americký reportér zmizol vo štvrtok a až v pondelok jeho zadržanie oznámili separatisti vo východoukrajinskom meste Slavjansk.„Vice News s potešením potvrdzuje, že náš kolega a priateľ Simon Ostrovsky je bezpečne prepustený a je v dobrom zdravotnom stave,“ píše sa na serveri.Proruskí radikáli, ktorí Slavjansk ovládajú už niekoľko týždňov, svojho amerického zajatca ešte v stredu prepustiť nechceli. Prečo zmenili názor, zatiaľ neprezradili.

Rusi sa pripravujú

Ruská armáda v reakcii na vyostrenie situácie na Ukrajine zahájila nové cvičenie na svojich západných hraniciach. Oznámil to vo štvrtok ruský minister obrany. Prestrelky medzi ukrajinskými vojakmi a proruskými rebelmi si v meste Slavjansk na východe Ukrajiny vyžiadali päť mŕtvych separatistov.„Sme nútení reagovať na vývoj,“ povedal ruský minister obrany Sergej Šojgu. „Sily zjavne nie sú rovnocenné. Signál k použitiu zbraní proti pokojným obyvateľom už zaznel.Ak dnes túto vojenskú mašinériu nezastavíme, povedie to k veľkému počtu padlých a ranených. Ani ohlásené cvičenie NATO v Poľsku a Pobaltí nepovedie k normalizácii situácie okolo Ukrajiny,“ dodal Šojgu.

Nové ruské vojenské cvičenie, ktoré sa od štvrtku odohráva v oblastiach hraničiacich s Ukrajinou, sa podľa ministra týka jednotiek Južního a Západného vojenského okruhu.

Slavjansk hlási obete

Až päť mŕtvych z radov proruských separatistov si podľa ukrajinského ministerstva vnútra vyžiadali boje o mesto Slavjansk na východe Ukrajiny. Túto baštu proruských vzbúrencov sa momentálne snažia z rôznych smerov ovládnuť ukrajinské jednotky za podpory obrnených vozidiel.„V stretoch sme zničili päť teroristov. Jeden vojak je zranený,“ uviedlo ukrajinské ministerstvo vnútra. Vojakom sa počas bojov podarilo zničiť tri predsunuté kontrólne stanoviská separatistov.

Viac..  L. Miko: Slovensko naplno nevyužíva potenciál, ktorý mu EÚ ponúka

Silám miestnej sebeobrany sa údajne útok kolóny obrnených vozidiel podarilo odraziť a na pomoc im prišli posily z okolia aj dobrovoľníci.

Vyhrážky Putina

Ruský prezident Putin následne pohrozil Kyjevu dôsledkami v medzinárodných vzťahoch. Toto bude mať následky pre ľudí, ktorí takéto rozhodnutia prijímajú,“ vyhlásil Putin. Použitie armády proti ľudu, označil za vážny zločin.

Útok radikálov

Protiteroristická operácia na Ukrajine teda pokračuje ďalej. Ukrajinskí vojaci v Artemivsku pri Donecku na východe Ukrajiny v noci na štvrtok údajne odrazili útok neznámych ozbrojencov na svoju jednotku, strážiacu sklady so zbraňami.Útok v Artemivsku viedol podľa ministra vnútra Arsenija Avakova ruský vojak. „V noci sa odohral útok na vojenskú jednotku s cieľom zmocniť sa zbraní. Išlo o skupinu asi 70 útočníkov v čele s ruským vojakom,“ uviedol Avakov.

Ukrajinské ministerstvo obrany taktiež uviedlo že separatisti strieľali z automatických zbraní, granátometov a hádzali ručné granáty. Pri odrazení útokov bol jeden z vojakov zranený, ale jeho život nie je v ohrození.

Národná garda na Avakovov rozkaz tiež údajne prevzala kontrolu nad televíznym a rozhlasovým vysielačom v centre Luhanska, kde proruskí vzbúrenci okupujú niektoré verejné budovy.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices