Separatisti prepustili zadržiavaných pozorovateľov OBSE

separatisti
PHOTO: Flickr.

ODESA, KYJEV – Proruskí separatisti na Ukrajine prepustili pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržiavali vo východnom meste Slavjansk.

Strieľajú z obytných domov

Ukrajinské vládne jednotky v piatok útočili na proruských separatistov v mestách Slavjansk a Kramatorsk na východe krajiny. Boje si vyžiadali niekoľko obetí na oboch stranách. Moskva obvinila Kyjev, že trestná operácia zmarila nádeje na urovnanie krízy.Pri údere vedenom predovšetkým proti proruským silám v Slavjansku sa v piatok podľa ministra vnútra Arsena Avakova podarilo dobyť niektoré kontrolné stanoviská rebelov.

Ministerstvo obrany priznalo stratu troch vrtuľníkov a najmenej štyroch vojakov. Straty majú aj zbúrenci. Samozvaný slavjanský starosta Vjačeslav Ponomarjov priznal troch padlých rebelov, údajne tiež zahynuli aj dvaja civilisti.Úradujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov pripustil, že vojenská operácia proti separatistomm v Slavjansku postupuje pomalšie, než sa pôvodne očakávalo, naďalej ale pokračuje.

Medzi mladými Ukrajincami vypukla v ostatných hodinách panika, ale ich mamy sa strachujú ešte viac. Úradujúci prezident Turčynov totiž podpísal dekrét  o zavedení brannej povinnosti s okamžitou platnosťou. Odvedú všetkých zdravých mužov do 25 rokov.

„Žiadame, aby teroristi, sabotéri a všetci, ktorí zodvihli zbrane proti našej krajine, aby tieto zbrane zložili, vzdali sa, prepustili rukojemníkov a opustili (okupované) budovy úradov,“ povedal Turčynov. K vojenskej operácii dodal, že rebeli sa skrývajú „za obyvateľov“ a že „strieľajú z obytných domov“, na ktoré nesmú ukrajinskí vojaci podľa rozkazu opätovať paľbu.

Najmenej 31 mŕtvych

Turčynov tiež spomenul údajné nočné incidenty pri ukrajinsko-ruských hraniciach, ktoré sa vraj pokúsili prekročiť ruskí „ozbrojení sabotéri“. To ruská pohraničná stráž vzápätí poprela.Najmenej štyroch mŕtvych si podľa miestnej polície vyžiadali zrážky medzi proruskými a ukrajinskými demonštrantami v centre Odesy. K podobným potýčkam v meste došlo aj skôr, v piatok v noci ale znelo aj výstrely a umierali ľudia.

Pri následnom požiari budovy odborov, kde sídli štáb proruských síl, potom zahynulo najmenej 31 osôb. Okolnosti incidentu zatiaľ nie sú jasné. Niektoré obete otrávil dym, iní ľudia sa zabili pri skoku z okien budovy, ktorými sa pokúšali uniknúť plameňom. Zatiaľ najväčší počet obetí v mnohomesačnej ukrajinskej kríze si vyžiadali februárové zrážky v centre Kyjeva – o život prišla stovka ľudí ešte v dobe vlády prorusky orientovaného exprezidenta Viktora Janukovyča.

Ďalšie sankcie

Nepokoje v Odese podľa ukrajinských médií rozpútali stúpenci Ruska útokom na pochod futbalových fanúšikov demonštrujúcich za jednotnú Ukrajinu. Ruská verzia naopak znie, že nacionalisti, radikáli a futbaloví výtržníci napadli miestnych odporcov kyjevského režimu, ktorí požadujú federalizáciu krajiny.Americký prezident Barack Obama a nemecká kancelárka Angela Merkelová po stretnutiach vo Washingtone pohrozili Rusku za chovanie voči Ukrajine ďalšími sankciami. „Ide o porušenie povojnového usporiadania Európy,“ povedala Merkelová. „Ďalší krok bude v znamení širších sankcií, ktoré zasiahnu celé odvetvia,“ pohrozil Obama.

Viac..  Europoslanci prijali kľúčové nariadenie v boji proti sexuálnemu obťažovaniu detí

Moskva naopak ústami svojho zástupcu v Rade bezpečnosti OSN Vitalija Čurkina obvinila Kyjev, že „za povzbudzovania svojich západných sponzorov“ masívne použil vojenskou silu, čím zničil posledné nádeje na splnenie ženevských dohôd o mierovom východisku z krízy. „Rusko vyslalo bandy kriminálnikov na Ukrajinu a náhle zisťuje, že sa môžu vymknúť jeho kontrole,“ komentoval situáciu francúzsky vyslanec pri OSN Gérard Araud.

Všetci dvanásti sú na slobode

Proruskí separatisti na Ukrajine prepustili pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorých zadržiavali vo východnom meste Slavjansk.

„Všetci dvanásti na mojom zozname sú na slobode,“ citujú ruské médiá vyjadrenie mimoriadneho vyslanca ruského prezidenta Vladimira Lukina. Prepustenie tímu potvrdil aj vodca proruských ozbrojencov v Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov.

Boli Ponomarjovi hostia

Podľa jeho slov si nestanovil žiadne podmienky ich prepustenia. „Ako som im sľúbil, v piatok sme oslávili moje narodeniny a oni odišli. Ako som povedal, boli mojimi hosťami,“ uviedol Ponomarjov a dodal, že na slobode je 12 Európanov vrátane piatich Ukrajincov, ktorí ich sprevádzali.

O vyslanie neozbrojených pozorovateľov na východ krajiny požiadala ukrajinská vláda. Osem z nich zadržali 25. apríla separatisti. Občana Švédska, ktorý má cukrovku, už prepustili, no pozorovatelia z Nemecka, Česka, Dánska a Poľska zostávali až doteraz v zajatí. Pre podozrenie zo špionáže ich zadržiavali v obsadenom sídle ukrajinskej tajnej služby v Slavjansku.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices