Slovensko-ukrajinskú hranicu bude monitorovať americký vrtuľník

vrtulnik
PHOTO: Flickr.

Ministerstvo vnútra dostane dva nové americké vrtuľníky Bell 429, a to bezplatnou výmenou za dva ruské stroje Mi-171. Rezort používa momentálne štyri ťažké vrtuľníky typu Mi-171.

Staré za nové

„Dva, ktoré nelietajú od roku 2010, lebo vyžadujú generálnu opravu, sme sa rozhodli zameniť za vrtuľníky, ktoré sú nové a budú lepšie a efektívnejšie plniť úlohy,“ povedal dnes minister vnútra Robert Kaliňák.

Stredné vrtuľníky Bell sú podľa Kaliňáka menej nákladné. Nedokážu síce pri hasení požiaru nabrať na jedno vzlietnutie štyritisíc litrov vody ako ruské stroje, no sú flexibilnejšie a zvládnu objem 1 300 litrov vody. Rezort vnútra si zvyšné dva ruské vrtuľníky nechá.

Výrazná úspora

„Potrebujete kombináciu, aj v armáde nemôžete na všetko použiť tank, musíte mať aj ľahkú techniku,“ povedal Kaliňák s tým, že teraz majú iba štyri ťažké vrtuľníky a žiadne ľahké. Rozdiel v nákladoch medzi novými vrtuľníkmi a súčasnými je podľa ministra výrazný. Len palivo pre Mi-171 vyjde tisíc EUR na hodinu letu, kým pri Bell to je 200 EUR na hodinu.

Ďalšie rozdiely v nákladoch sa prejavia pri mazivách, servise, údržbe a tiež pri pilotoch, keďže v ruskom stroji musí byť trojčlenná posádka, v americkom stačí jeden pilot.

Viac..  Miriam Lexmann: Zmluvy o EÚ netreba meniť, tie existujúce sú dostatočné

Výmena vrtuľníkov má hodnotu viac ako osem miliónov EUR. Partnerom ministerstva je dubajská firma, medzi vlastníkmi sú občania USA. Stroje Mi-171 majú dva- až trikrát vyššiu hodnotu ako stredný druh vrtuľníkov.

Na hranicu s Ukrajinou

Americké stroje sú už vo výrobe, jeden by mali dodať do konca roka, druhý na prelome rokov. „Jeden z nich bude aktívnejšie vybavený pre prácu a prevoz záchranárskych tímov, respektíve špeciálneho komanda, druhý bude viac vybavený pátracou policajnou technikou,“ priblížil Kaliňák. Podľa jeho slov bude pátrací vrtuľník prioritne na hranici s Ukrajinou.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices