Protieurópske strany valcujú, Kotlebova ĽSNS predbehla už aj maďarský JOBBIK

marián kotleba
Marián Kotleba, líder politickej strany ĽSNS. PHOTO: Flickr.

V rámci projektu predvolebného kompasu hodnotili odborníci v 28 členských krajinách pozície 230 politických strán kandidujúcich do Európskeho parlamentu. Rebríček proti a pro európskych strán komentuje sociologočka Oľga Gyárfášová z Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského, ktorá je aj garantkou projektu na Slovensku.

Zaradenie na pro/proti-EÚ dimenzii bolo výsledkom názorov strán na päť dôležitých tém
– zachovanie, alebo prijatie spoločnej meny euro; oprávnenosť vetovania zmlúv jednou krajinou; právo občanov členských krajín pracovať v inej EÚ krajine, spoločná zahraničná politika, redistribúcia zdrojov medzi regiónmi a hodnotenie členstva danej krajiny v EÚ.

Strany sa podľa svojich názorov umiestnili na škále od 0 (najnegatívnejší postoj, odmietanie európskej integrácie) po 100 (najvyššia podpora európskej integrácii). Rebríček protieurópskych strán vedú nacionalistické strany krajnej pravice z krajín, ktoré sú členmi EÚ už celé desaťročia.

“Prím má Národný front Marine Le Pen, holandská Strana Slobody Geerta Wildersa, nasleduje menej známa rakúska strana EU-STOP, dánska Ľudová strana, švédski Demokrati a známa Strana nezávislosti Veľkej Británie (UKIP), ktorú vedie Nigel Farage. Mnohé z týchto strán majú v prieskumoch pred eurovoľbami vysoké preferencie a môžu získať značný podiel euro-mandátov,” hovorí sociologička Oľga Gyarfášová.

A ako sa v rebríčku umiestnilo 10 slovenských strán?
Najväčšími zástancami európskej integrácie sú menšie, často „zelené“ strany v rôznych
krajinách, viaceré z južnej Európy – najmä Španielska (koalícia strán Bloque Nacionalista Galego a Bildu) a Grécka, napr. španielska strana “Rozhodnú ľudia”, grécke strany s neštandardnými názvami ako Rieka (založená len na jar 2014), či grécka stredoliberálna strana Akcia. Zo známzch veľkých európskych strán sú najproeuróskejší nemeckí sociálni demokrati (SPD) – 223. miesto.
Najnegatívnejšie postoje voči EÚ prezentuje ĽSNS, ktorá je v eurovoľbách
nováčikom, a ktorá sa umiestnila dokonca pred maďarskou stranou Jobbik. Nasleduje SNS, ktorá vstúpila do EP pred 5 rokmi a je členom euroskeptickej skupiny Európa slobody a demokracie.

Viac..  Miriam Lexmann o Donaldovi Trumpovi: Nový prezident bude musieť budovať transatlantické vzťahy

Nasleduje SaS, ktorá predstavuje iný koncept euroskepticizmu. K opačnému pólu
majú najbližšie stredopravé strany – Most-Híd, SDKÚ-DS a Strana maďarskej komunity.
Projekt vznikol v spolupráci odborníkov z 28 členských štátov Európskej únie v konzorciu
holandskej orgánizácie Kieskompas a akademickej platformy Preferencematcher. Pozície strán boli identifikované a kódované tímom odborníkov na základe viacerých zdrojov informácií (napr. programy strán, rozhovory s kandidátmi a lídrami, prejavy politikov či názory expertov).

Konkrétne pozície sa určovali vo viackolovom anonymnom kódovaní. Tím sledoval a vyhodnocoval ekonomické, európske a hodnotové postoje 10 relevantných politických strán na Slovensku vo vzťahu k Európe k 30 relevantným témam.

EUvox 2014 je akademický projekt, nie je spojený so žiadnou politickou stranou alebo hnutím. Otázky vybrali a sformulovali výskumníci z krajín EÚ. Politické strany nemali žiaden vplyv na výber otázok.

O ram

Odporúčame pozrieť

mladi ludia

Mladí Slováci veria EÚ viac než vláde, ale voliť ich chodí zatiaľ len málo

Reprezentatívny výskum, realizovaný agentúrou FOCUS pre Radu mládeže Slovenska ukázal, že viac ako polovica mladých …

Consent choices