Porošenko sľúbil dialóg s Moskvou

porosenko
Petro Porošenko, novozvolený ukrajinský prezident. PHOTO: Flickr.

Rusko je podľa ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova pripravené diskutovať s pravdepodobným víťazom prezidentských volieb Petrom Porošenkom. Kremeľ rešpektuje výsledky ukrajinských volieb. Informáciu priniesla agentúra ITAR-TASS.

Kremeľ nemá záujem

Porošenko sa chce s ruským vedením stretnúť v prvej polovici júna. Stabilizovať situáciu na východe Ukrajiny je podľa neho bez Moskvy nemožné.

Šéf diplomacie Lavrov uistil Ukrajinu, že ruskí lídri majú záujem viesť dialóg s novým prezidentom. Porošenko v nedeľu bezprostredne po oznámení výsledkov prvého kola volieb prehlásil, že je ochotný diskutovať s Rusmi iba prostredníctvom vyjednávačov z USA a Európskej únie. Kremeľ o nič také nestojí, píše agentúra ITAR-TASS.

Nízka podpora

Porošenko za svoj hlavný cieľ označil ukončenie chaosu a vojny, ktoré boli vyvolané proruskými povstalcami na východe krajiny. S týmto cieľom sa vypraví do separatistických východoukrajinských regiónov, píše agentúra Reuters.

Podnikateľ si udržal veľký náskok pred expremiérkou Juliou Tymošenkovou. Tej sa ušla malá trinásťpercentná podpora, píše denník Kyjev Post.

Nepohodlný

Ukrajinské médiá vydali správu o Porošenkovom poradcovi. Ide o bývalého gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho. Politik, s ktorým viedlo Rusko týždennú vojnu, je v krajine nežiadúci. Na výber prezidentovho muža reagoval Lavrov podráždene. „Taký človek by nemal byť prostredníkom medzi Ruskom a Ukrajinou,“ uviedol.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

Lavrov je naklonený skutočnému dialógu, ktorý povedie k urovnaniu ukrajinskej krízy. Úlohou ukrajinského vedenia je nájsť kompromis.

Likvidácia odporu

Vážnou chybou je podľa Lavrova obnovenie operácií ukrajinskej armády proti povstalcom. Moskva si podľa neho počká, ako ukrajinské vedenie v praxi zaistí likvidáciu odporu rebelov.

Porošenko predstúpil v pondelok pred novinárov. S ruským vedením sa chce zísť v prvej polovici júna. Jeho prvá zahraničná cesta povedie do Poľska. Vo Varšave sa stretne s predstaviteľmi Spojených štátov a Európskej únie.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

kino

EÚ napriek vojne na Ukrajine organizuje v Moskve filmový festival

V Moskve sa od 1. do 15. novembra pod mottom „Kino spája“ uskutoční Európsky filmový …

Consent choices