šefčovič
Maroš Šefčovič, eurokomisár. PHOTO: © European Union, 2014

Šefčovič bude opäť kandidovať za člena Európskej komisie

šefčovič
Maroš Šefčovič, eurokomisár. PHOTO: © European Union, 2014

BRATISLAVA/BRUSEL – Maroš Šefčovič bude opäť kandidovať za člena Európskej komisie a to na ďalšie funkčné obdobie rokov 2014 až 2019. Vláda dnes odobrila jeho nomináciu za kandidáta, ktorú predložil premiér Robert Fico (Smer-SD).

Šefčovič zastupuje Slovenskú republiku už v súčasnej Európskej komisii, jej členom sa stal 1. októbra 2009 po rezignácii Jána Figeľa. V súčasnosti je Šefčovič ako podpredseda Európskej komisie zodpovedný za oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a administratívnych záležitosti.

O budúcich portfóliách kandidátov na komisárov rozhodne budúci predseda Európskej komisie po konzultácii s predsedami vlád a hlavami členských štátov EÚ. Súčasťou schvaľovacej procedúry je zaslanie nominačného listu slovenskej vlády s menom navrhnutého kandidáta.

Ekonomická agenda

Vláda by bola podľa premiéra Roberta Fica rada, keby Šefčovič dostal agendu významnú z ekonomického hľadiska, najlepšie by bolo, keby bol zodpovedný za regionálny rozvoj.

„Ale je málo pravdepodobné, že krajina, ktorá sa zúčastňuje na kohéznej politike, teda vlastne my získavame veľké peniaze na odstraňovanie regionálnych rozdielov, by mala možnosť ovplyvňovať túto oblasť,“ povedal Fico.

Viac..  Europoslanci kritizujú slovenské návrhy zákonov týkajúce sa transrodových osôb

Podpredseda komisie

So Šefčovičom sa už rozprávali, že by sa mali najmä angažovať v tom, aby zostal podpredsedom EK. „Potom už vyvinieme všetku možnú iniciatívu, nechcem teraz dopredu hovoriť, o ktoré oblasti máme záujem,“ dodal premiér. O vzájomnej podpore kandidátov na komisárov chce hovoriť aj na summite predsedov vlád V4.

Šefčoviča v nedávnych eurovoľbách zvolili z čela kandidátky Smeru-SD za europoslanca na nasledujúce obdobie. Získal najväčší počet prednostných hlasov spomedzi všetkých kandidátov, krúžkovalo ho 66 966 voličov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Michal Šimečka o správe Európskej komisie: Využívanie paragrafu 363 je na Slovensku nadužívané

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Právny …

Consent choices