Európska komisia poľuje na Apple, Starbucks a Fiat

starbucks
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia zahájila vyšetrovanie daňových dohôd, ktoré firmy Apple, Starbucks a Fiat uzavreli s daňovými úradmi v Írsku, Holandsku a Luxembursku. Vyšetrovanie má zistiť, či dohody o zdanení právnických osôb nie sú nepoctivou štátnou pomocou, píše britský The Guardian.

Vyšetrovanie prichádza v čase, kedy sa objavili správy, že spomínané firmy vďaka dohodám s úradmi platia výrazne nižšie dane.

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia uviedol, že podobné dohody, ktoré znižujú firmám dane, sú teoreticky prípustné. Ak poskytujú firmám výhodu nad konkurenciou, mali by byť nezákonné, píše The Guardian.

Vyšetrovanie na začiatku

Almunia upozornil, že tri oznámené vyšetrovania, presnejšie dohody Apple v Írsku, Starbucks v Holandsku a finančnej divízie Fiat v Luxembursku, sú súčasťou širšieho skúmania daňových predpisov v rôznych krajinách Európskej únie a daňového plánovania nadnárodných firiem.

Komisár nekritizuje celkové daňové systémy týchto krajín. Problémom je, ak firma umožní jednej zo svojej súčasti vyberať poplatky od ďalších súčastí s cieľom presunúť zisky z jednej krajiny do inej, kde sú nižšie dane.

„Prečo tri firmy? Pretože začíname,“ vyhlásil Almunia na konferencii. Európska komisia podľa jeho slov skúma i dohody s Belgickom.

Nevykazujú žiadnu činnosť

Menované spoločnosti sú často cieľom kritiky za to, že v miestach, kde pôsobia, platia nízke dane, píše Financial Times.

Írsko je často kritizované za nízke daňové sadzby. Holandsko a Luxembursko sú domovom firiem, ktoré sú v krajinách iba zaregistrované, ale nevykazujú žiadnu činnosť. Nič nevyrábajú a neposkytujú žiadne služby. Všetky tri krajiny sú kritizované aj kvôli mlčanlivosti.

Fiat sa nevyjadril

Írsko je presvedčené, že v tomto prípade neporušuje žiadne pravidlá štátnej pomoci. Vláda sa bude brániť. Holandský štátny tajomník pre financie Eric Wiebes je presvedčený, že vyšetrovanie preukáže neporušenie pravidiel Európskej únie. Hovorca luxemburského ministerstva financií odmietol správu komentovať.

Viac..  Predaj nových áut v EÚ v máji klesol

Apple sa bráni, že od írskych úradov žiadnu selektívnu daňovú výhodu nezískal. Fiat sa k správe odmietol vyjadriť. Starbucks dodržiava všetky daňové predpisy.

Tvrdá kritika

Vyšetrovacia komisia amerického Senátu minulý rok zistila, že Apple v Írsku využíva sieť dcérskych firiem, aby si v USA znížil platby daní z príjmu v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Tento postup je síce legálny, ale správa vyvolala tvrdú kritiku a množstvo otázok o účinnosti amerického daňového systému a možnostiach daňových únikov.

Vďaka daňovej dohode v Írsku sa spoločnosti Apple podarilo dosiahnuť daňové sadzby zo zisku mimo USA iba 3,7 percenta, čo je len zlomok výšky daňových sadzieb na hlavných zahraničných trhoch Apple. Firma tvrdí, že jej kroky sú v súlade so zákonom.

Znížený zisk

Apple v USA zahájil obchody so svojimi írskymi dcérskymi spoločnosťami, pričom írske firmy získali právo na určité duševné vlastníctvo, ktoré následne licencuje ďalším firmám v skupine. Vďaka tomu Apple takmer neplatí dane vo Veľkej Británii a Francúzsku. 

Starbucks podobne vyberá licenčné poplatky od svojich dcérskych spoločností za používanie loga. Firma, ktorá tieto poplatky spravuje, sídli v Holandsku. Zisky z dcérskych firiem sa presúvajú ako platby za licencie do Holandska, kde platia nízke dane. V ďalších krajinách sa jej zisky znižujú.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

Pozrite si aj vyjadrenie Európskej komisie:

O ram

Odporúčame pozrieť

Zástupcovia slovenských i európskych inštitúcií diskutovali o priblížení Agendy 2030 pre verejnosť

V rámci projektu spolupráce Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Úradu podpredsedu vlády …

Consent choices