Rusi zahájili manévre na hraniciach s Poľskom a Litvou

ruska armada
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ruská armáda zahájila mohutné manévre na hraniciach s Poľskom a Litvou. Podľa ruského ministerstva obrany ide o reakciu na sériu cvičení vojsk Severoatlantickej aliancie na východe Európy, píše server rfel.org.

Presné údaje o rozsahu ruských manévrov nie sú k dispozícii. Podľa informácií ruského velenia sú porovnateľné s vojenským cvičením, ktoré aliančné jednotky usporiadali v Poľsku a pobaltských krajinách. Ide o cvičenia NATO Saber Strike-2014 a Baltops-2014. 

K brehom Baltského mora v Kaliningradskej oblasti povolalo ruské velenie 24 bojových lodí. Na letisko v Kaliningrade a ďalších mestách boli prevelené lietadlá Su-27 a Su-34. Nad Baltským morom prebehne nácvik lietadiel. V centrálnej časti Ruska budú zaistené vzdušné podpory pripravené diaľkové bombardéry Tu-22. 

Manévrov NATO Saber Strike sa podľa aliančného velenia v Litve, Lotyššku a Estónsku zúčastňuje 4 700 vojakov z desiatich spojeneckých krajín.

Rastúce napätie

Napätie okolo Ukrajiny panuje aj na diplomatickej pôde. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Rusko neplánuje na východ Ukrajiny poslať mierové sily.

Viac..  Maďarský šéf diplomacie Szijjártó: Ukrajina nie je vhodná na vstup do EÚ

Moskva podľa Lavrova na pôde Rady bezpečnosti OSN navrhne rezolúciu, ktorá vyzve k zastaveniu bojov. „Stále väčšie znepokojenie vyvoláva fakt, že úsilie o zastavenie konfliktu a ukončenie ukrajinskej trestnej operácie k ničomu neviedlo,“ dodal ruský minister.

Moskva žiada okamžité vyšetrenie správ o údajnom použití zápalných bômb ukrajinskou armádou. Tieto informácie z východoukrajinského Slavjansku rozšírili ruské médiá s odvolaním na správy povstalcov. Ukrajinské velenie správy o použití zápalných bômb poprelo.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

M. Wlachovský: Treba vysvetľovať verejnosti, že členstvo v EÚ a NATO nemá pre Slovensko alternatívu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský vystúpil 13. septembra 2023 na konferencii …

Consent choices