Porošenko navrhne prímerie na Ukrajine

porošenko
Petro Porošenko, novozvolený ukrajincký prezident. PHOTO: Flickr.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko navrhne dočasné prímerie na východe Ukrajiny ako začiatok svojho mierového plánu. Bojové akcie majú byť ukončené počas tohto týždňa, píše agentúra Reuters.

Prezident zvolal Radu národnej bezpečnosti a obrany. Na porade oznámil, že mierový plán by mal byť uzavretý tento týždeň. Predpokladom je podľa neho plné obnovenie kontroly hraníc s Ruskom, informovala agentúra Reuters.

Ukrajina si podľa prezidenta nemôže dovoliť dlhý vyjednávací proces. Hlavnú časť jeho mierového plánu obsahuje inauguračný prejav.

Koridory a amnestie

Po uvedení Porošenka do úradu vyhlásil, že súčasťou jeho plánu je okrem zastavenia paľby vytvorenie evakuačných koridorov pre civilistov a amnestie pre vzbúrencov, ktorí sa nedopustili ťažkých zločinov.

Kyjev sľubuje rozsiahle ústavné reformy smerujúce k decentralizácii štátnej správy a predpokladá, že Rusko plne uzná výsledok ukrajinských prezidentských volieb.

Viac..  Európski poľnohospodári oslobodení od pravidiel týkajúcich sa pôdy ležiacej úhorom

Tvrdý odpor

Pokoj zbraní a dosiahnutie mieru na východe krajiny sľúbil Porošenko už minulý týždeň. Jeho plány ale narazili na tvrdý odpor východoukrajinských vzbúrencov.

Rozpory Kyjeva s povstalcami sa prehĺbili po akciách v Doneckej a Luhanskej oblasti. V sobotu bolo zostrelené ukrajinské armádne lietadlo na luhanskom letisku. Tragédia si vyžiadala 49 obetí.  

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Macron

Slovenskí poslanci europarlamentu vítajú Macronove znovuzvolenie za prezidenta

Slovenskí poslanci Európskeho parlamentu (EP) vítajú znovuzvolenie Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta. Jeho víťazstvo označujú …

Consent choices