Na Ukrajine zavládlo prímerie, tvrdia povstalci

ukrajina
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu oznámil, že armáda dočasne preruší paľbu na východe krajiny. Chce tak umožniť proruským separatistom zložiť zbrane či opustiť krajinu. Podľa Porošenka bude prímerie krátkodobé. Prímerie podľa separatistov začalo v utorok o siedmej hodine večer v celej oblasti, kde prebiehala protiteroristická operácia, teda v Luhanskej a Doneckej oblasti. O ukončení streľby telefonicky hovorili ukrajinský a ruský prezident.

„Realizácia mierového plánu sa začne mojím rozkazom k jednostrannému prerušeniu paľby. Bez prieťahov musíme získať podporu mierového plánu od všetkých účastníkov bojov v oblasti Donbasu,“ prehlásil Porošenko.

Porošenko tiež sľúbil zmeny v ukrajinskej ústave, ktoré by viedli k decentralizácii krajiny. To je podľa neho jeden z predpokladov riešenia krízy na juhovýchode Ukrajiny.

„Očakávame, že vo veľmi krátkom čase podporia tento mierový plán mnohí účastníci konfliktu. Očakávame, že budú oslobodení rukojemníci a že budú vyprázdnené obsadené budovy,“ dodal prezident.

Momentálne prebiehajú detailné prípravy k realizácii mierového plánu. „Kľúčovým prvkom je zaistenie hraníc. Existujú obrovské riziká, že prerušenie paľby zneužijú zločinci,“ ozrejmil Porošenko.

Debata medzi Putinom a Porošenkom

Vladimir Putin a Petro Porošenko diskutovali o aktuálnych otázkach dvojstranných rusko-ukrajinských vzťahov a dotkli sa aj témy ukončenia bojov na juhovýchode Ukrajiny.Či sa telefonát lídrov dvoch krajín uskutočnil ešte pred vyhlásením prímeria nie je známe.

Putin v súvislosti s úmrtím dvoch ruských novinárov v oblasti bojov zdôraznil nevyhnutnosť zaistenia bezpečnosti pracovníkov médií. Medzitým z luhanského letiska, ktoré sa v posledných dňoch stalo miestom prudkých bojov, odviezli telá mŕtvych ukrajinských výsadkárov.

Ide o mužov, ktorí minulú sobotu zahynuli pri zostrelení ukrajinského armádneho lietadla proruskými separatistami. Z mesta Horlivka, ktoré leží v Doneckej oblasti odišla kolóna s 25 mŕtvymi vojakmi dnepropetrovskej výsadkárskej oblasti.

Konečne mier?

Súčasné údajné prímerie by malo byť vôbec prvým náznakom dohody medzi znepriatelenými stranami. Prímerie sľúbil aj ukrajinský prezident Porošenko ako súčasť svojho mierového plánu. Ten chce zastaviť streľbu, aby umožnil povstalcom odchod do Ruska. Vzbúrenci však akýkoľvek rozhovor s Porošenkom odmietali a jeho mierovým plánom neverili.

Viac..  EK zaregistrovala iniciatívy občanov o chovoch zvierat a označovaní potravín

Porošenko mal o svojich plánoch informovať aj nemeckú kancelárku Angelu Merkel. Súčasťou mierového plánu by malo byť aj vytvorenie desaťkilometrového nárazníkového pásma pozdĺž ukrajinsko-ruských hraníc, aby mohli Ukrajinci účinne zabrániť prenikaniu ruských záškodníkov a zbraní na ukrajinské územie.

OSN varuje

Na východe Ukrajiny stále rastie počet prípadov zabíjania, mučenia a únosov, ktorých sa dopúšťajú miestne ozbrojené skupiny. Pozorovatelia OSN zaznamenali od 7. mája 356 obetí konfliktu, v ktorom proti sebe stoja proruskí separatisti a ukrajinskí vládni vojaci. Väčšina mŕtvych sú civilisti. Zomrelo ich 257.

Podľa OSN je z Ukrajiny od toho dátumu hlásených viac ako 200 prípadov mučenia a do 7. júna držali v zajatí až 81 ľudí. Až 30 tisíc obyvateľov utieklo pred „neistotou a strachom“, takmer polovica z nich v Donecku a Luhansku, uviedla vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Navi Pillay vo svojej správe.

„Únosy, zadržiavanie, zlé zaobchádzanie, mučenie a zabíjanie, ktoré páchajú ozbrojené skupiny, ovplyvňuje širšiu populáciu v spomínaných dvoch východných regiónoch,“ konštatovala Pillay.

Komisárka vyzvala separatistov k zloženiu zbraní a začatiu rokovaní. Na ukrajinskú armádu apelovala, aby pri svojich vojenských operáciách bola zdržanlivejšia a chránila civilistov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Európska únia nám prináša skutočný mier

Členské štáty Európskej únie si 9. mája pripomenuli Deň Európy na počesť vyhlásenia Schumanovej deklarácie …

Consent choices