poroshenko
José Manuel Barroso, Petro Poroshenko, Herman van Rompuy. PHOTO: © European Union, 2014

Ukrajina podpísala kľúčovú dohodu s EÚ, Rusi hrozia následkami

poroshenko
José Manuel Barroso, Petro Poroshenko, Herman van Rompuy. PHOTO: © European Union, 2014

BRUSEL – Predstavitelia Európskej únie v piatok na summite v Bruseli podpísali ekonomickú časť asociačnej dohody s Ukrajinou. Moskva varuje, že podpis dohody medzi Bruselom a Kyjevom bude mať vážne následky. Správu priniesla americká CNN.

„Nie sú to hocijaké zmluvy, ale míľniky v histórii našich vzťahov a pre Európu ako celok,“ vyhlásil prezident Európskej únie Herman Van Rompuy predtým, než ukrajinský prezident Petro Porošenko, gruzínsky premiér Garibašvili a jeho moldavský kolega Iurie Leanca dokumenty podpísali.

Hlavná pozornosť sa sústredila na podpis ekonomickej časti asociačnej dohody s Ukrajinou, pretože asociačná zmluva s EÚ stála na počiatku hlbokej politickej krízy v krajine, píše americká CNN.

Bolestivé reformy

„Aký úžasný deň,“ povedal pred podpisom Porošenko a dodal, že ide o možno najdôležitejší deň v histórii celej Ukrajiny po vyhlásení nezávislosti.

„Ukrajina v uplynulých mesiacoch zaplatila najvyššiu možnú cenu za to, aby sa jej európsky sen stal skutočnosťou.“ Porošenko zopakoval, že jeho krajina vstúpi do únie, keď bude pripravená. Zároveň sľúbil, že je odhodlaný realizovať bolestivé reformy.

Viac..  P. Mišík: Slovensko podporuje integráciu Moldavska do EÚ a bude pomáhať moldavskej vláde

Spoľahlivý dodávateľ

Ruský prezident Vladimir Putin v reakcii na podpis dohody uviedol, že pokusy vnútiť Kyjevu umelú voľbu medzi Ruskom a Európou priviedli ukrajinskú spoločnosť z rozkolu.

Zároveň povedal, že Rusko vždy bolo je a zostane spoľahlivým dodávateľom energetických surovín európskym zákazníkom.

Rusko varovalo pred následkami asociačnej dohody. Podľa miestopredsedu hospodárskeho výboru ruskej Štátnej dumy Michaila Jemeljanova nebude ruský trh po pridružení Ukrajiny, Moldavska a Gruzínska k EÚ dostatočne chránený.

Predseda zahraničného výboru Alexej Puškov dodal, že Ukrajina kvôli tomu môže zaznamenať straty vo výške až 40 miliárd dolárov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Juhokórejský prezident a lídri EÚ sa dohodli, že zvýšia tlak na Rusko

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a lídri EÚ sa v pondelok dohodli, že zvýšia tlak na …

Consent choices