Kyjev predĺžil platnosť prímeria o 12 hodín

porošenko
PHOTO: Flickr.

KYJEV – Prímerie na Ukrajine bolo z rozhodnutia Kyjeva predĺžené do 21:00 hodin SELČ, teda oproti pôvodnej dohode medzi armádou a povstalcami o 12 hodín. S odvolaním sa na rozhodnutie ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany to oznámila agentúra RIA Novosti. Ukrajinské vedenie vraj počas piatka rozhodne o ďalšom postupe.

Na východe Ukrajiny v piatok o 9:00 vypršal záväzok obojstranného prímeria, dohodnutého minulý pondelok. Zastavenie paľby, z ktorého opakovaného porušovania sa obviňovali obe strany, malo byť štartom mierového plánu prezidenta Porošenka. O jeho ďalšom osude má rozhodnúť piatkové stretnutie medzi vládou a povstalcami.

Rusko naliehavo žiada, aby pokoj zbraní trval ďalej, pretože vyjednávači by mali mať viac času na nájdenie kompromisu. Porošenko ale tvrdí, že povstalci hrajú o čas. Podmienkou akéhokoľvek pokroku je podľa ukrajinského prezidenta súhlas vzbúrencov so základnými bodmi jeho mierového plánu. Ak nepríde, prijme vraj v piatok Kyjev veľmi vážne rozhodnutia.

Varianty B

Pozornosť sa tak sústreďuje na stretnutie kontaktnej skupiny, ktorá sa má zísť na zatiaľ neznámom mieste. Ich členmi sú ukrajinský exprezident Leonid Kučma, ruský veľvyslanec v Kyjeve Michail Zurabov a švajčiarska diplomatka Heidi Tagliaviniová. Na druhej strane stola majú sedieť zástupcovia doneckých a luhanských povstalcov a sprostredkovatelia z radov proruských ukrajinských politikov.

Viac..  Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali na dôslednejšie uplatňovanie práv detí

Pre prípad neúspechu tohto mítingu ponúkajú ukrajinské médiá rôzne varianty „plánu B“. Ministerstvo vnútra má údajne už pripravené plány evakuácie civilistov z východu Ukrajiny, kde vraj Kyjev zaháji frontálny útok na pozície povstalcov. Nie je vylúčené ani vyhlásenie výnimočného stavu.

Zlomová udalosť

Prísľubom pozitívneho vývoja je naopak piatkový podpis ekonomickej časti dohody o pridružení Ukrajiny k Európskej únii. Podľa Porošenka je slavnostný akt v Bruseli zlomovou udalosťou, ktorá definitívne otvorí rozpoltenej Ukrajine cestu do Európy.

Proruskí separatisti na východe Ukrajiny prepustili štvorčlenný tím pozorovateľov OBSE, ktorých mesiac zadržiavali. V noci na piatok o tom s odvolaním sa na predstaviteľa samozvanej Doneckej ľudovej republiky informovala agentúra AFP. Prepustení inšpektori, ktorými sú Švajčiar, Dán, Estónec a Turek, sú teraz v hoteli v Donecku.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices