Bratislava bude mať nové električky! Brusel jej odklepol 60 miliónov EUR

električka
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Európska komisia schválila investíciu vo výške 61.4 miliónov eur z Regionálneho fondu. Vďaka tejto sume budú mať obyvatelia Bratislavy bezpečnejšiu, spoľahlivejšiu a čistejšiu verejnú dopravu. Prostriedky sú určené na nákup 30 nových električiek pre hlavné mesto. Nové električky budú jazdiť na existujúcich trasách ako aj na novej trase do Petržalky.

Rozšírený systém električkovej siete zníži počet autobusov a áut a výrazne tak prispeje k zlepšeniu kvality životného prostredia v meste.

Európsky komisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn, ktorý investíciu odobril povedal: Tento projekt je dobrým príkladom ako investície v rámci regionálnej politiky môžu prispieť k zlepšeniu kvality života obyvateľov aj na Slovensku. Tento projekt zaistí  kvalitnejšiu verejnú dopravu ako aj bezpečnejšie, udržateľné a ekologické podmienky cestovania. To všetko prispeje k lepšej kvalite mestského života. Projekt prispeje aj k zvýšeniu konkurencieschopnosti a k celkovému posilneniu hospodárstva v  hlavnom meste Slovenska a rovnako napomôže krajine spĺňať ciele v oblasti klímy.“

Táto investícia je z programu Doprava, prioritná os Integrovaný dopravný systém, koľajové vozidlá a infraštruktúra. Európska únia prispeje čiastkou 61.4 miliónov eur z Kohézneho fondu, z celkových nákladov 76 miliónov eur.

Projekt začal 1. júla 2013 a má byť realizovaný do konca roku 2015.

Viac..  Michal Wiezik: Aktuálna situácia na Čiernom Balogu veľmi dobre ukazuje, čo môže so sebou priniesť masívna ťažba dreva. VIDEO

Ide o tzv. ”veľký projekt”, pri ktorom výška celkovej investície presahuje 50 miliónov eur. Veľké projekty podliehajú schváleniu Európskej komisie, kým pri iných typoch projektov je dostačujúce schválenie na národnej, prípadne regionálnej úrovni.

Tento projekt je súčasťou strategického programu rozvoja Dopravného podniku Bratislava, ako aj príslušných plánov mesta Bratislavy. V rámci neho bude zakúpených 15 jednosmerných a 15 obojsmerných električiek pre účely mestskej hromadnej dopravy v Bratislave.

Rozhodnutie o spolufinancovaní tohto projektu je súčasťou programového obdobia 2007-2013, v ktorom bolo Slovensku na Kohéznu politiku pridelených okolo 11.7 miliárd eur. V programovom období 2014-2020 dostane Slovensko približne 14 miliárd eur. 

O red

Odporúčame pozrieť

električka

Ministerka Remišová: 70,5 milióna € z eurofondov pôjde na 30 nových električiek pre Bratislavu

Dobrá správa pre hlavné mesto. Vďaka výraznej pomoci z eurofondov môže Bratislava pokračovať v skvalitňovaní …

Consent choices