Čo nové vo svete? Prinášame vám prehľad uplynulého 26. týždňa

zemeguľa
PHOTO: Flickr.

UKRAJINA

Uplynulý piatok na summite EÚ došlo k podpísaniu ekonomickej časti asociačnej dohody medzi predstaviteľmi EÚ a Ukrajinou. Ide o významný krok, keďže práve asociačná dohoda s EÚ, ktorú odmietol podpísať bývalý ukrajinský prezident, odštartovala vlnu násilia, ktoré na Ukrajine pretrváva dodnes. Súčasný ukrajinský prezident Porošenko označil jej podpísanie za najdôležitejší krok od vyhlásenia nezávislosti Ukrajiny. Potvrdenie ekonomickej časti dohody umožňuje napríklad odstránenie väčšiny dovozných ciel pre ukrajinské výrobky a postupne sa budú zjednocovať aj ukrajinské normy a normy EÚ, čím sa zjednoduší prístup ukrajinských produktov na európsky trh. Na podpis ekonomickej časti asociačnej dohody negatívne zareagovalo Rusko. Ruskí predstavitelia upozornili na „vážne následky“ ukrajinského zblíženia s EÚ a taktiež na možnosť prijať „príslušné, bližšie nešpecifikované opatrenia“, ak by mala asociačná zmluva negatívny dopad na ruskú ekonomiku. Ukrajina by mohla dostať aj druhú časť pomoci z Medzinárodného menového fondu [MMF]. Podľa ukrajinského premiéra Jaceňuka totiž jeho krajina plní všetky podmienky programu. Prvú časť pomoci získala Ukrajina už v máji a to vo výške 3,2 mld. USD, celková suma vyčlenená v programe na pomoc krajine však dosahuje až 17 mld. USD. Záchranný program má pomôcť Ukrajine zotaviť sa po nepokojoch z predchádzajúcich mesiacov, musí však plniť dohodnuté podmienky,“ uviedla Dana Špacírová, analytička Poštovej banky. V rámci týchto podmienok už došlo napríklad k zvýšeniu cien plynu pre ukrajinské domácnosti aj priemysel.

Minulotýždňový summit EÚ bol nielen, ale hlavne o Ukrajine. Summit EÚ okrem podpísania dohody s Ukrajinou priniesol aj ďalšie závery týkajúce sa tejto krízou zmietanej krajiny. Lídri EÚ žiadajú, aby ukrajinskí separatisti súhlasili s kontrolou trvalého prímeria na východe krajiny a taktiež, aby prepustili všetkých rukojemníkov. EÚ zároveň žiada, aby bola ukrajinským úradom odovzdaná kontrola nad hlavnými hraničnými priechodmi s Ruskom a aby začal dialóg o mierovom pláne. Všetky závery summitu sa však netýkali len Ukrajiny. Lídri EÚ na zasadnutí nominovali za šéfa Európskej komisie bývalého dlhoročného luxemburského premiéra a šéfa euroskupiny Jeana – Clauda Junckera. Proti Junckerovej nominácii bol len britský premiér Cameron a maďarský premiér Orbán.

Viac..  J. Blanár: Sme pripravení na núdzovú podporu ukrajinskej energetickej siete

MAĎARSKO

Ešte predminulý týždeň maďarský najvyšší súd rozhodol, že banky v krajine si pri poskytovaní úverov v cudzích menách časť nákladov účtovali neoprávnene. V nadväznosti na to sa viacerí maďarskí predstavitelia „pretekali“ vo vyjadreniach na túto tematiku. Na konci uplynulého týždňa debaty ukončil maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý vyhlásil, že jeho krajina vyrieši problém povinnou konverziou úverov v cudzích menách do maďarských forintov. Podľa ministra hospodárstva by zároveň táto konverzia mala prebehnúť tak, aby nedošlo k poškodeniu bankového systému a zároveň sa uľavilo domácnostiam, ktoré potom budú schopné úvery splácať bez výraznejších problémov.

ŠPANIELSKO

Ratingová agentúra Moody’s minulý týždeň uviedla, že pripravované znižovanie daní v Španielsku by mohlo mať negatívny vplyv na rating krajiny. Španielska vláda má v pláne plošne znížiť dane pre zamestnancov aj firmy a tým podporiť výdavky, spotrebu
a investície a teda aj španielsku ekonomiku. Reforma sa však stretáva s kritikou, ktorá ju považuje za oportunistický krok pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Podľa Moody’s by Španielsko malo uskutočniť oveľa rozsiahlejšiu daňovú reformu tak, ako ju navrhovala expertná komisia zriadená vládou.

O ram

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices