europoslanci
Slovenskí europoslanci. PHOTO: redakcia/dub.

Europoslanci chcú vystupovať v NR SR. Smolková a Zala stále odmietajú podpísať žiadosť

europoslanci
Slovenskí europoslanci. PHOTO: redakcia/dub.

Europoslanci Monika Smolková a Boris Zala nepodpísali žiadosť adresovanú predsedovi NR SR o možnosť vystupovať v slovenskom parlamente. Na spoločnom obede, ktorý je pravidelnou súčasťou rokovaní našich europoslancom inicioval túto výzvu Richard Sulík.

Sulík so žiadosťou o vystúpenia v NR SR, podľa Smolkovej, kalkuluje vo svoj prospech.

Sulík, podľa slov jeho kelegyne Moniky Smolkovej,  žiada o vystúpenia v slovenskom parlamente účelovo, pretože ako predseda strany SaS potrebuje aj domácu pôdu. Svoje tvrdenie Smolková podporuje faktom, že on sám, ešte ako predseda Národnej rady, v roku 2010 zrušením stáleho Zastúpenia NR SR pri Európskom parlamente, „vyradil z hry“ jeden zo spôsobov komunikácie medzi slovenskými poslancami a Úniou.

Sulík uvádza svoje vysvetlenie: „Zastúpenie bolo doslova „zašivárňou“ pre jednu slečnu, ktorá nás stála skoro 100 tisíc ročne,  jej plat vo výške 7 tisíc, telefón, auto a ďalšie výdavky. Jej náplňou bolo vybavovať maily a sprevádzať našich europoslancov na ceste z letiska do Parlamentu“.

Vtedajší minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda so zamestnancami slovenskej ambasády v Bruseli, ktorých je viac ako 80, dokázali pokryť tieto potreby europoslancov a preto, podľa Sulíka, nebol dôvod na míňanie takej obrovskej sumy peňazí z domáceho rozpočtu. Konkrétne informácie zo zasadaní EP a ich tlmočenie národnému parlamentu nebolo súčasťou pracovných povinností sporného Zastúpenia.

Nemiešajme hrušky s jablkami

Ďalej podľa Sulíka, sú Zastúpenie a vystúpenie europoslancov v národnom parlamente dve odlišné veci: „Ja som za celý čas môjho pôsobenia v národnom parlamente pani Smolkovú nevidel a o nej nepočul. Mala by privítať možnosť predstaviť svoju prácu na pôde NR SR. Bol by som rád, keby každý poslanec EP mal nárok na svoje vystúpenie v dĺžke 60 minút za rok a je len na ňom, ako tento čas využije“. Každý poslanec by podľa svojho zváženia mohol napríklad upozorňovať na legislatívu, ktorá sa z Bruselu blíži a v súvislosti s tým aj prezentovať svoj názor na jej prijatie, alebo neprijatie. Každý europoslanec pracuje vo viacerých Výboroch a Delegáciách pri EP, čiže je toho dosť, o čom by mohol hovoriť, dodáva Sulík. Žiadosť Richarda Sulíka sa vzťahuje len k času, nie k obsahu vystúpenia.

Rokovací poriadok NR SR bez europoslancov

Podľa rokovacieho poriadku má nárok na vypočutie v NR SR prezident republiky, predseda vlády a ostatní členovia vlády, predseda Ústavného súdu Slovenskej republiky, predseda Najvyššieho súdu SR, predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR, generálny prokurátor a guvernér Národnej banky Slovenska a so súhlasom NR aj iné osoby. V tomto zozname nie je uvedená osoba europoslanca. Europoslanci však doteraz majú možnosť prihlásiť sa na vystúpenie vo Výbore pre európske záležitosti, ktorý pri našom národnom parlamente pôsobí.

Viac..  Predsedníčka EK zaželala Pellegrinimu úspech pri plnení nových povinností

Smolková: Nie je potrebná zmena rokovacieho poriadku

Smolková ďalej svoj nesúhlas vysvetľuje aj tým, že ako ona, tak aj predseda NR SR sú členmi strany Smer – SD a tak nemá problém v národnom parlamente čokoľvek odprezentovať. Nie je k tomu potrebná zmena rokovacieho poriadku. Na zaradenie európskych tém do programu zasadaní  je, podľa nej, stále dostatočný priestor a predseda má páky na to aby tak urobil. Tieto bližšie nešpecifikovala. „Nezávislí, ktorí sa nepohodli s materskou stranou si odsadli a zaberajú zadné miesta. Nebudem stáť na chodbe slovenského parlamentu a čakať na svoj rečníčky čas“, dodáva Smolková.

Aj Záborská volá po väčšej súčinnosti

Už počas predvolebnej kampane zazneli hlasy z radov kandidujúcich politikov vyzývajúce našich národných poslancov k väčšej aktivite, pomoci a pracovnej spolupráci. K tejto situácii vtedy pre EurópskeNoviny.sk vyjadrila svoj názor aj europoslankyňy Anna Záborská, ktorá tak isto ako Sulík kritizovala malú súčinnosť týchto dvoch parlamentov: „Domáce politické strany by mali konečne zobrať európsku politiku ako niečo, čo im je vlastné. Európski poslanci by sa mali stať súčasťou tímu domácich poslancov a domácej politiky. Existujeme ako dve odlišné republiky a potom sme prekvapení tak malým záujmom občanov o Úniu.“

Toto sme tu už mali

V júni tohto roku prebehla v tlači správa o rovnakých snahách vtedajších národných poslancov za OĽaNO Jozefa Viskupiča a Branislava Škripeka. Žiadali zmenu rokovacieho poriadku a zaradenie osobných prezentácií o pôsobení europoslancov v EP do programov rokovaní NR SR. Vtedy Parlament SR novelu neschválil.

O tkl

Odporúčame pozrieť

Zaborska

Buďte s nami pri eurovoľbách, staňte sa členom okrskovej komisie za Kresťanskú úniu

Už 8. júna 2024 nás čakajú voľby do Európskeho parlamentu. Ak máte záujem o členstvo v okrskovej komisii za …

Consent choices