
Európa čelí každý rok ničivým lesným požiarom, ktoré postihujú tisícky hektárov lesného porastu. V prípade neschopnosti niektorej krajiny uhasiť požiar, pomáha mechanizmus civilnej ochrany Európskej únie, ktorý je schopný koordinovať pomoc z okolitých štátov.
Ak si vnútroštátne zložky nevedia poradiť s plameňmi, je EÚ schopná poskytnúť pomoc zvonka. Krajiny si tak vzájomne môžu posielať lietadlá s vodnými bombami, vrtuľníky, protipožiarne vybavenie, ale aj personál. Európska komisia riadi záchranné akcie pomocou Pohotovostného koordinačného strediska (ERCC).
ERCC aktívne monitoruje riziko lesných požiarov v Európe. Tiež pred sezónou organizuje stretnutia so všetkými zúčastnenými štátmi v rámci mechanizmu civilnej ochrany EÚ a počas letného obdobia vedie videokonferencie s krajinami, ktoré sú lesnými požiarmi ohrozené najviac. Sú to Španielsko, Chorvátsko, Portugalsko, Grécko, Taliansko a Francúzsko.
Za posledné tri roky bol európsky mechanizmus civilnej ochrany aktivovaný šestnásťkrát na požiare v Európe aj mimo nej. Mechanizmus civilnej ochrany EÚ zabezpečuje spoluprácu medzi 31 štátmi (28 štátov EÚ spolu s Macedónskom, Islandom a Nórskom). Od svojho vzniku v roku 2001 dostal mechanizmus civilnej ochrany EÚ viac ako 180 žiadostí o pomoc. EÚ tiež zasahovala v niektorých z najničivejších svetových katastrof napríklad pri hurikáne Katrina v USA (2005), zemetrasení na Haiti (2010), zemetrasení v Japonsku (2011), a pri tajfúne Haiyan, ktorý zasiahol Filipíny (2013).