Rusko vyslalo konvoj s pomocou, Ukrajina ho nepustí

konvoj
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Počas noci vyšla z Moskovskej oblasti kolóna 280 nákladných vozidiel s dvoma tisíckami ton humanitárneho nákladu pre východnú Ukrajinu. Konvoj vypravilo ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie. Podľa agentúry ITAR-TASS vezú potraviny, lieky a zdravotnícke potreby. Ukrajina ruských vojakov na svoje územie nepustila.

Ruský prezident Vladimir Putin o humanitárnej pomoci rokoval s predsedom Európskej komisie José Barrosom. Šéf bruselskej exekutívy Moskvu upozornil, že humanitárna pomoc nesmie byť použitá ako zásterka pre vojenský zásah ruskej armády na Ukrajine.  

Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius varoval, aby ruský konvoj nebol iba plášťom pre pokus o zavedenie ruskej stálej prítomnosti v Donecku a Luhansku, bášt rebelov na východe Ukrajiny.

„Musíme byť opatrní,“ nabádal v rozhlasovom rozhovore minister. Dodávka pomoci je akceptovateľná iba v prípade, že ju povolí Červený kríž a Kyjev.

Absolútne absurdné

Podľa ruského ministra zahraničných vecí sergeja Lavrova bolo vyslanie humanitárneho konvoja dohodnuté s ukrajinskou vládou. Kremeľský hovorca Dmitrij Peskov vyhlásil, že západné tvrdenie o zneužití humanitárnej misie je absurdné.

Viac..  M. Hojsík: EÚ sprísňuje ochranu spoločenských zvierat. Zakročí aj proti množiarom

Ukrajina je stále pod paľbou, Rusi sa boja ekologickej katastrofy. Proruskí separatisti na východnej Ukrajine pokračovali aj v noci na pondelok v ostreľovaní pozícií ukrajinských vládnych jednotiek. Ostreľovalo sa aj z ruskej strany.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Dodávky ruského plynu do Európy klesli v prvej polovici novembra o takmer 7 %

Denné dodávky plynu do Európy od ruského plynárenského koncernu Gazprom klesli za prvú polovicu novembra …

Consent choices