Nová technológia filtruje informácie podľa úrovne únavy či tepovej frekvencie

data
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Vedci EÚ vyvíjajú interaktívny systém, ktorý spracuje prijaté množstvo dát, no tiež bude šetrný a zabráni preťaženiu mozgu. Cieľom projektu je umožniť študentom študovať efektívnejšie a novinárom rýchlejšie kontrolovať získané informácie. Niekoľko múzeí v Nemecku, Holandsku, Veľkej Británii a v Spojených štátoch už prejavilo záujem o túto novú technológiu.

Dáta, tvorené ľuďmi, ale aj generované prístrojmi sú ako senzory, ktoré zbierajú informácie o klíme, satelitné snímky, digitálne obrázky a videá, a podobne. Súčasné množstvo dát si žiada nové nápady ako spracovať informácie. Táto technológia generuje len množstvo dát, ktoré mozog zvládne.

Výskumníci v rámci CEEDs sa špecializujú na spracovávanie veľkých objemov dát. Cieľom je vytvoriť asynchrónny stroj, ktorý využíva virtuálny priestor. Ten umožňuje prístup užívateľa k dátovým súborom. Technológia sa zatiaľ nachádza na Univerzite Pompeu Fabra v Barcelone. Tiež obsahuje paletu senzorov, ktorá umožňuje prezentovať údaje užívateľom pričom zaznamenáva ich reakcie. Gestá, pohyb očí, či tepová frekvencia je monitorovaná systémom, a slúži predovšetkým na prispôsobenie obsahu prezentácie užívateľovi.

Viac..  Europoslanci prijali kľúčové nariadenie v boji proti sexuálnemu obťažovaniu detí

Cieľom tejto technológie je prispôsobiť sa mysli užívateľa. Môže odhadnúť či je užívateľ unavený alebo zahltený informáciami. Podľa toho sa prispôsobí aj prezentácia dát. Buď sa vizualizácia zjednodušuje a znižuje záťaž, alebo prezentuje dáta s nižšou hustotou informácií.

Projekt Ceeds môže zachytiť spätnú väzbu od používateľov a dostať tak svoj projekt nielen do múzeí, ale aj do škôl, obchodov či knižníc. Rovnako sa táto služba môže dostať aj do neziskových i komerčných organizácií. Všetky ďalšie kroky  sú predmetom nasledujúcich diskusií.

O vik

Odporúčame pozrieť

M. Wlachovský: Treba vysvetľovať verejnosti, že členstvo v EÚ a NATO nemá pre Slovensko alternatívu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský vystúpil 13. septembra 2023 na konferencii …

Consent choices