Orbán sa pridal k Ficovi, zastáva sa Putina

Viktor Orbán
Viktor Orbán, maďarský premiér. PHOTO: Flickr.

Maďarský premiér Viktor Orbán sa pridal k slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi a zastáva sa Putina. Uviedol, že sankciami, ktoré EÚ uvalila na Rusko, ublížila sama sebe.

„Urobím maximum, ale samozrejme všetci sme si vedomí, akú váhu má hlas Maďarska, takže možnosti sú jasné. Hľadám európskych partnerov, aby sa sankčná politika EÚ zmenila,“ uviedol Orbán.

„Myslím si, že nebola dostatočne premyslená,“ doplnil. „Politika sankcií, ktorú presadzuje Západ, teda my, a nevyhnutné dôsledky z ruskej strany, poškodzujú viac nás ako Rusko,“ povedal Orbán.

Exportne orientovaná maďarská ekonomika je závislá na importe energií z Ruska. Krajina sa taktiež minulý rok dohodla s ruskou spoločnosťou Rosatom na rozšírení jadrovej elektrárne v krajine.

Táto dohoda má hodnotu desať miliárd eur. Rusko je taktiež najväčším obchodným partnerom Maďarska spomedzi krajín, ktoré nepatria do EÚ. V roku 2013 dosiahla hodnota maďarského exportu do Ruska 2,55 mld. eur.

K sankciám má výhrady aj Fico

K sankciám voči Rusku má výhrady aj slovenský premiér Robert Fico, ktorý trvá na svojom postoji, že ak je krízová situácia, tak ju treba riešiť inými metódami, ako podľa neho nezmyselnými sankciami. Povedal to na margo vzájomných sankcií medzi Európskou úniou a Ruskom v súvislosti so situáciou na Ukrajine.

„Ak je tu konflikt, nech sa rieši inými metódami, ako nezmyselnými trojstrannými sankciami, ktoré poškodzujú ekonomiku všetkých,“ vyhlásil Fico tento týždeň na tlačovej besede po stretnutí s predstaviteľmi SPP a Eustreamu.

Kiska: obchod nesmie byť prvoradý

Obchodné záujmy nesmú byť nadradené základným hodnotám slobody a demokracie. Prezident SR Andrej Kiska to vyhlásil na svojom profile verejného činiteľa na sociálnej sieti Facebook. Reagoval tým na diskusiu o vplyve sankcii, ktoré Európska únia uvalila na Rusko.

Viac..  Europoslanci podporili pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru

„Naša krajina už dvakrát v histórii pocítila, čo znamená nechať malú krajinu za korisť veľkému, oveľa silnejšiemu susedovi,“ vyhlásil Kiska.

„V roku 1938 sa rozhodli veľmoci darovať Československo nacistickému Nemecku a dodali mu energiu k ďalšej expanzii, v roku 1968 sa nás nik nezastal proti komunistickému Sovietskemu zväzu.“

Podľa Kisku nám naša história dáva povinnosť byť krajinou, ktorá stojí pri ochrane slabších. V prípade, že nejaká krajina hrubo poruší medzinárodné právo alebo poruší ľudské práva, demokratická časť sveta musí podľa neho  prijať účinné opatrenia. „Sankcie pre nás môžu znamenať aj istú ekonomickú stratu a všetci chceme veriť, že prechodnú a dočasnú, ale musíme byť pripravení túto stratu prijať,“ vyhlásil prezident.

Sankcie boli podľa Kisku prijaté so súhlasom a dohodou všetkých vlád štátov Európskej únie a inú možnosť už nevideli ani štáty s najväčšou politickou a ekonomickou autoritou, napríklad Nemecko.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putinova vojna urýchlila zelenú transformáciu Únie

Ruský vodca Vladimir Putin svojou vojnou na Ukrajine nevedomky urýchlil zelenú transformáciu Európskej únie (EÚ), …

Consent choices