Porošenko hovorí o ruskom vpáde, žiada o mimoriadny summit Únie

porošenko
Petro Porošenko, ukrajincký prezident. PHOTO: Flickr.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko vo štvrtok oznámil, že pre „vpád ruských vojsk na Ukrajinu“ zrušil návštevu Turecka. Zároveň zvolal mimoriadne zasadnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany, ktorá má reagovať na zhoršenie vojenskej situácie na juhu východoukrajinskej Doneckej oblasti.

Porošenko povedal, že jeho miesto je v Kyjeve, píše britské BBC. Dôvodom je prudké zhoršenie situácie v Doneckej oblasti.

„Rozhodol som sa zrušiť pracovnú návštevu Turecka v súvislosti so zhoršením situácie v Doneckej oblasti, najmä v Amvrolsiivke a Starobeševe, pretože došlo k vpádu ruských vojska na Ukrajinu,“ stojí vo vyhlásení Porošenka.

Oznámil to potom, čo ruskí rebeli dobyli prímorské mesto Novoazovsk a oznámili, že v najbližších dňoch sa chystajú na ďalšie prístavné mesto Mariupol.

„Ovládli sme Novoazovsk a sme bezprostredne pri Mariupole. Oslobodenie mesta je vecou najbližších dní. Sme pripravení,“ povedal nemenovaný predstaviteľ zo štábu doneckých povstalcov.

„Mariupol náhlivo opúšťajú hodnostári doneckej správy, polícia a viacerí udavači. Stúpenci kyjevského režimu utekajú. Chápu, že dobytie mesta nie je za horami. Už čoskoro Mariupol oslobodíme,“ dodal.

Porošenko oznámil, že na dnes zvoláva bezpečnostnú radu, aby rozhodla o ďalšom postupe. Ako premiér Arsenij Jaceňuk, tak aj Porošenko oznámil, že Ukrajina žiada o naliehavé zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN.

„Svet musí zhodnotiť prudké vyhrotenie situácie na Ukrajine,“ povedal Porošenko. Dodal, že v Kyjeve tiež požiada európskych partnerov, aby zvolali mimoriadny summit Európskej únie.

Moskva popiera, že by sa ruskí vojaci zúčastňovali bojov na východe Ukrajiny. Kyjev ale nedávno predviedol desiatku ruských výsadkárov.

Jeden z povstaleckých predákov Alexander Zacharčenko vo štvrtok uviedol, že ruskí vojaci a dôstojníci bojujú po boku rebelov počas svojej dovolenky. Ruských dobrovoľníkov sú vraj tri až štyriu tisícky.

Aktivista pred Kremľom

Moskovská polícia vo štvrtok ráno pred Kremľom zadržala aktivistu, ktorý protestoval proti nasadeniu ruských vojakov na juhovýchode Ukrajiny.

„Hanbím sa, že Putin je môj prezident,“ uviedol podľa serveru newsru.com Dmitrij Monachov ešte pred svojím protestom.

Viac..  Europoslanci schválili ďalšiu pomoc Moldavsku vo výške 145 miliónov EUR

Monachov svoju protivojnovú akciu oznámil na Twittri. Podľa novinárov vraj trvalo približne sedem minút, kým polícia zasiahla. Proti demonštrantovi stáli štyria policajti. Zásahu sa prizerali desiatky ľudí.

„Nejaký chlapec žiadal policajtov, aby nekonali násilne. Iný naopak tvrdil, že za Stalina by demonštranta zastrelili priamo na mieste,“ poznamenal jeden z novinárov, ktorý bol na mieste. Aktivista vraj prišiel bez transparentu. Nemal pri sebe ani žiadne letáky.

„Náš prezident je vinný, že rozpútal vojnu. Mŕtvoly parašutistov nepadajú z vesmíru. Začneme trestné konanie a poženieme nášho prezidenta pred súd,“ hovoril aktivista počas zatýkania.

Hrozí mu pätnásť dní väzenia za neuposlúchnutie príkazu polície. Monachov je aktivistom opozičného hnutia Solidarita. Vlani v júli bol medzi niekoľkými sto zatknutými stúpencami opozičného predáka Alexeja Navalného.

Aktivistov protest na moskovskom Manéžnom námestí následoval pár dní potom, čo Kyjev ohlásil zadržanie desiatky ruských výsadkárov na Ukrajine.

Podľa ruského prezidenta Vladimira Putina vraj hliadka zablúdila. Ruské médiá uviedli, že nedávno sa konala séria pohrebov ruských vojakov padlých na Ukrajine.

Moskva doposiaľ kategoricky odmietala obvinenia Kyjeva a Západu, že na Ukrajine pôsobia ruskí vojaci.

Demonštrácie v Kyjeve

V Kyjeve pred ministerstvom obrany vo štvrtok demonštrovalo niekoľko stoviek ľudí. Medzi nimi i príbuzní ukrajinských vojakov bojujúcich na východe krajiny. Dožadovali sa odstúpenia prezidenta Petra Porošenka, píše ITAR-TASS.

Volali tiež po odoslaní ťažkých zbraní do Ilovajska, kde obkľúčení ukrajinskí dobrovoľníci čelia nepriateľskej presile. Porošenko sa s demonštrantmi stretol a prisľúbil vyslať do Ilovajska posily.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Juhokórejský prezident a lídri EÚ sa dohodli, že zvýšia tlak na Rusko

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol a lídri EÚ sa v pondelok dohodli, že zvýšia tlak na …

Consent choices