schulz
Schulz a Porošenko počas rokovaní v Bruseli. PHOTO © European Union 2014

Zasadnutie Európskej rady: Martin Schulz vyzval k politickému riešeniu situácie na Ukrajine

schulz
Schulz a Porošenko počas rokovaní v Bruseli. PHOTO © European Union 2014

„Priama vojenská konfrontácia medzi Ukrajinou a Ruskom by mohla nekontrolovateľne roztočiť špirálu udalostí. Obe strany konfliktu a medzinárodné spoločenstvo musia robiť všetko, čo je v ich silách, aby tomu zabránili,“ povedal predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz hlavám štátov a vlád členských krajín EÚ na osobitnom zasadnutí Európskej rady 30. augusta, ktorého náplňou bolo menovania kandidátov na najvyššie posty v EÚ.

Martin Schulz vyzval členov Európskej rady k tomu, aby dospeli k rozhodnutiu o „ďalších sankciách“ ako aj k „odhodlanejšiemu diplomatickému a politickému úsiliu“.

Rusko vyzval k tomu, aby stiahlo svoje jednotky z Ukrajiny a znížilo svoje sily na hraniciach s Ukrajinou. „Ukrajine musíme poskytnúť finančnú a politickú pomoc, ktorú potrebuje na prekonanie hlavných problémov, aby mohla i naďalej existovať ako jednotná a nezávislá krajina,“ dodal.

EÚ stojí „zoči-voči veľmi nebezpečným konfliktom“

„V našom bezprostrednom susedstve sa vedú vojny, štáty sa rúcajú a civilné obyvateľstvo uteká, ako len môže, pred tými najhoršími zverstvami. Na našej východnej aj južnej hranici stojíme zoči-voči veľmi nebezpečným konfliktom,“ povedal predseda Európskeho parlamentu a zároveň vyzval EÚ, aby na medzinárodnej scéne hrala ambicióznejšiu a aktívnejšiu úlohu.

Viac..  EÚ sa dohodla na prísnejších obmedzeniach dovozu ukrajinských výrobkov

Martin Schulz pripomenul, že EÚ už poskytuje humanitárnu pomoc v Iraku, Sýrii, Gaze a na Ukrajine, no súčasne zdôraznil, že potreby ďaleko prevyšujú dostupné finančné prostriedky. „Naliehavo žiadame Radu a Komisiu, aby vyriešili množstvo neuskutočnených platieb na humanitárnu pomoc tým, že prioritne schvália potrebné rozpočtové dodatky,“ povedal.

Rodovo vyvážená Komisia

Šéf Parlamentu vyjadril aj svoje znepokojenie na tým, že medzi potenciálnymi kandidátmi na posty eurokomisárov sú takmer výhradne muži. „Komisii, v ktorej nie sú primerane zastúpení muži a ženy, čomu nasvedčuje súčasný stav, sa môže ľahko stať, že sa jej nepodarí získať väčšinu v Parlamente a bude zamietnutá,“ upozornil.

O red

Odporúčame pozrieť

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých spoločností sa novo prijatá smernica dotkne

Nové povinnosti pre firmy, ktoré pôsobia v krajinách EÚ. Na čo sa pripraviť, a ktorých …

Consent choices