Porošenko: Od piatku nariaďujem prímerie na Ukrajine

Petro Porošenko
Petro Porošenko. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok nariadi armáde, aby začala dodržiavať prímerie na východe krajiny. Pokoj zbraní bude ale podľa neho závisieť na tom, či sa začnú vyjednávania zúčastnených strán v Minsku. Povstalci sľúbili pristúpiť na prímerie, pokiaľ sa v Minsku dosiahne dohoda o politickom urovnaní konfliktu.

Porošenko, ktorý je účastníkom summitu NATO vo Walese, upresnil, že prímerie je podmienené plánovaným minským stretnutím zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

„O druhej hodine miestneho času, za predpokladu, že sa stretnutie uskutoční, zavolám na generálny štáb, aby začali bilaterálne prímerie. Dúfame, že v piatok začne realizácia mierového plánu,“ uviedol Porošenko.

Vodci povstalcov podotkli, že prímerie nariadia v piatok až po tom, čo Kyjev v Minsku príjme niekoľkobodový mierový plán navrhovaný Ruskom.

Viac..  Európsky zbor solidarity podporí ľudí v núdzi sumou 145 miliónov eur v roku 2024

Stačí podpísať

Premiér povstaleckej Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko a vodca druhej povstaleckej organizácie, nikým neuznanej Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij vyhlásili, že o tretej miestneho času sú pripravení nariadiť prímerie.

Ukrajinskí zástupcovia vraj ale „musia podpísať plán politického riešenia konfliktu“. Dohoda v Minsku má podľa nich obsahovať tiež podrobnosti o garanciách dodržiavanie pokoja zbraní.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices