Kráľovstvo je zachránené, Škótsko zostane v Británii

referendum
Volebná miestnosť. PHOTO: Flickr.

EDINBURGH – Referendum o nezávislosti Škótska vyhrali unionisti – odporcovia odtrhnutia krajiny od Veľkej Británie. Ich náskok je prekvapivo vysoký. V referende dostali 55 percent hlasov. Šéf nacionalistov Alex Salmond prijal porážku. Britský premiér David Cameron sľúbil škótskemu parlamentu väčšie právomoci.

Po spočítaní 31 z 32 okrskov odporcovia škótskej samostatnosti získali viac ako 55 percent hlasov. Okolo siedmej hodiny ráno dostali 1,914 miliónov hlasov, zatiaľ čo ich stúpenci 1,539 miliónov hlasov.

Údaje o celkovej volebnej účasti sa podľa britských médií pohybujú okolo rekordných 84 percent voličov.

Cameron sa teší

Separatisti, ktorí sa usilovali o ukončenie 307 rokov trvajúcej únie Škótska s Anglickom, síce uspeli v najväčšom škótskom meste Glasgow, okrem toho ale ovládli iba tri okrsky. Na celkové víťazstvo to nestačilo.

Britský premiér David Cameron ocenil, že Británia po škótskom referende zostáva jednotná. Na rannom brífingu pred svojim sídlom potvrdil, že Škótsko dostane sľúbené právomoci. Cameron sľúbil Škótsku väčšie právomoci, keď odmietne samostatnosť

„Škótsky ľud prehovoril a priniesol jasný výsledok. Udržali našu krajinu zloženú zo štyroch národov spoločne. Rovnako ako milióny ďalších ľudí z toho mám veľkú radosť,“ povedal Cameron s tým, že otázka škótskej samostatnosti bola „na generáciu“ vyriešená.

Premiér už hovoril so škótskym ministrom a hlavným stúpencom škótskej nezávislosti Alexom Salmondom. „Pogratuloval som mu k náročnej kampani. Som potešený, že Škótska národná strana sa pripojí k jednaniu o ďalšom predávaní právomoci Škótsku,“ uviedol Cameron.

Viac..  Komisia a vysoký predstaviteľ vyzývajú na jednotný postup proti všetkým formám nenávisti

Obrovské sklamanie

Podľa projekcií britských televízií bude po hlasovaní rozdiel medzi oboma tábormi až desaťpercentný, čo je viac než odhadovali posledné prieskumy, píše britská BBC.

Podľa doterajších výsledkov sa pre zachovanie únie vyslovilo cez 1,4 milióna hlasov, pre definitívnu istotu je podľa médií potrebných ešte 400 tisíc vo zvyšných okrskoch, čo sa unionistom veľmi pravdepodobne podarí. Odporcovia zaostávajú o takmer 300 tisíc hlasov.

Vedúca kampane za nezávislosť Škótska Nicola Sturgeon de facto priznala porážku.„Cítim obrovské sklamanie, že sa nám s tesným rozdielom nepodarilo zaistiť voľbu pre Áno, povedala.

Škótsko rozhodovalo o osude Spojeného kráľovstva, ktoré v roku 1707 zjednotilo ich krajinu so susedným Anglickom do mocnej ostrovnej ríše.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Stefanec

Ivan Štefanec: Na referendum populistov a extrémistov sa nechystám

Slovensko čaká v sobotu referendum o zmene znenia ústavy v otázke dĺžky volebného obdobia Národnej …

Consent choices