Nová poľská vláda zložila prísahu, pri moci bude len rok

Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski, poľský prezident. PHOTO: Flickr.

VARŠAVA – Nová poľská vláda premiérky Ewy Kopaczovej zložila v pondelok prísahu do rúk prezidenta Bronislawa Komorowského. Nový kabinet bude vo funkcii len rok až do volieb naplánovaných na jeseň.

Ewa Kopaczová, bývalá predsedníčka parlamentu a podpredsedníčka vládnej strany Občianska platforma, nahradila vo funkcii premiéra Donalda Tuska. Toho zvolili za nového stáleho predsedu Európskej rady, pričom túto funkciu začne vykonávať od 1. decembra.

Stop Sikorskemu

Súčasťou reformovanej vlády už nebude doterajší minister zahraničných vecí Radek Sikorski, ktorý je jedným z najhlasnejších kritikov Ruska v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Sikorského zotrvanie na prestížnom poste si pritom želal aj prezident, no novým šéfom poľskej diplomacie bude päťdesiatjedenročný exminister vnútra Grzegorz Schetyna.

Prijatie eura

Poľský prezident Bronislaw Komorowski v pondelok povedal, že vláda na čele s premiérkou Ewou Kopaczovou by mala pripraviť krajinu na rokovania o prijatí eura. „Medzi najväčšími úlohami vlády je príprava Poľska na nevyhnuteľnú debatu o posilnení našej pozície pri integrovaní Európy, mám na mysli rozhodnutie o členstve v eurozóne,“ povedal Komorowski počas inaugurácie novej vlády.

Viac..  Budúcnosť EÚ: návrhy Parlamentu na zmenu zmlúv

Oficiálne stanovisko Poľska je, že nakoniec euro prijme, no konkrétny termín nebol určený. Predchádzajúca vláda signalizovala, že s prijatím spoločnej meny sa neponáhľa.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Consent choices