bartušek
Bývalá premiérka Slovinska Alenka Bratušek. PHOTO: © European Union 2014 - Source EP.

Grilovanie nových komisárov je takmer na konci. Nuda to nebola

bartušek
Bývalá premiérka Slovinska Alenka Bratušek. PHOTO: © European Union 2014 – Source EP.

Grilovanie nových komisárov je takmer na konci. Nuda to nebola. Veľký krik bol okolo Lorda Hilla, ktorý má dozerať na finančné trhy a mnohí ho videli ako človeka obhajujúceho záujmy City. Británia je jednou nohou vonku z Únie a vyhodenie jej komisára by mohlo pošťuchnúť aj tú druhú. Preto sa časť poslancov snažila aspoň osekať jeho portfólio, ale ani to sa nepodarilo.

Prežil aj maďarský zástupca Tibor Navracsics, hoci mu zobrali pôvodné portfólio pre vzdelanie, kultúru a mládež. V orbánovskom Maďarsku sa to v uliciach čoraz viac hemží rôznymi „historickými“ uniformami a takýto zástupca sa nezdal vhodný práve na vzdelávacie úlohy. Pravdepodobne dostane dopravu. Ak si spomínate, tá najskôr pripadla Slovensku. Po novom by mohol Maroš Šefčovič dostať stoličku viceprezidenta pre energetickú úniu.

S odretými ušami prežila aj Češka Věra Jourová, ktorá nevedela poslancom dobre vysvetliť, čo vlastne ako komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť bude robiť. Potom ale asi uznali, že to nevie nikto.

Bývalá premiérka Slovinska bola pomerom 112:13 zahlasovaná ako nesúca

Naopak neprežila bývalá premiérka Slovinska Alenka Bratušek (foto), ktorá mala byť vice prezidentka práve pre energetickú úniu. Po veľmi nepresvedčivom výkone bola pomerom 112:13 zahlasovaná ako nesúca. Za zmienku stojí, že sa nominovala sama v posledných dňoch svojej vlády. Nuž, treba sa na dôchodok inak zabezpečiť. Ktovie, či Juncker vedel, čo robí, keď ju akceptoval na takýto velezaujímavý post.

Okrem spomínanej rošády je možnou alternatívou aj menšie premiešanie funkcií, nová Komisia má však už základný tvar istý. Nového komisára pre ekonomiku a bývalého francúzskeho ministra financií Moscoviciho sa v tejto fáze už nikto vykopnúť neodváži, hoci časti Bruselu spôsobuje silné pálenie záhy. Aby to tento proponent fiškálnej rozšafnosti mal už od začiatku ťažké, Komisia sa údajne chystá zamietnuť francúzsky rozpočet. Pre osvieženie pamäti, Francúzsko sa v ňom chystá porušovať pravidlo 3% deficitu až do roku 2017.

Viac..  Vladimír Bilčík: Konečne budeme mať jasný a transparentný nástroj na dlhodobé financovanie Ukrajiny

Taliansky premiér: „Nikto  nemá právo zaobchádzať s inými krajinami ako so školákmi“

Nie je bez spojencov. Na pomoc pribehol taliansky premiér Renzi: „Som na Hollandeho strane. Nikto nemá právo zaobchádzať s inými krajinami ako so školákmi.“ To je fakt, voči školákom je to veľmi neférové. Ti väčšinou nemajú dlh na úrovni svojej ročnej produkcie. Moscoviciho ministerský nástupca Sapin žiada zmenu doktríny, vraj „niektorí stále fungujú podľa logiky z minulosti, keď euru hrozil rozpad.“ Premiér Manuel Valls k tomu dodal: „Striedmosť je technicky nemožná. Dostala by Francúzsko do kolien.“

Nie každého presvedčili. Najostrejšie sa vyjadril nový fínsky premiér Alexander Stubb: „Musíme dať bodku za ilúziou, že je to verejný sektor, ktorý tvorí pracovné miesta. Veriť, že nalievanie miliárd euro ekonomiky je kľúč k rastu, je zastaralá myšlienka.“ V tom istom čase nemecká vláda zamietla návrh krajín z juhu použiť euroval na dotovanie ekonomiky. Podľa Merkelovej má byť euroval na núdzové situácie. Nanešťastie, v minulosti už neraz tlaku podľahla, inak by euroval ani neexistoval. Podobne spláchla aj Hollandeho žiadosť navýšiť prostriedky na dotácie projektov proti nezamestnanosti mladých o 20 miliárd eur.

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

Sefcovic

Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom

Prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič je šiestym najvplyvnejším Európanom, ktorý môže rozhodovať o …

Consent choices