Mikolášik: Pacient sa nemôže stať rukojemníkom trhu

mikolášik
Miroslav Mikolášik, slovenský europoslanec. PHOTO: Flickr.

Štrasburg, 22. október 2014„Postaviť lieky a liečebné pomôcky na úroveň zlievarenských výrobkov, textilu či iného spotrebného tovaru by znamenalo riskovať zdravie ľudí, veľmi preto oceňujem, že sa tomu podarilo zabrániť,“ vyhlásil europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) k odvráteniu pôvodného plánu predsedu Európskej komisie Jeana Clauda Junckera. Podľa neho sa mala problematika liečiv, liečebných pomôcok a farmácie presunúťdo kompetencie komisára pre podnikanie a priemysel.

Mikolášik v uplynulých dňoch listom sám vyzval Junckera, aby svoj úmysel prehodnotil a  túto citlivú oblasť ponechal v kompetencii rezortu zdravotníctva.Som rád, že hlasy, ktoré upozorňovali na mimoriadne nebezpečenstvo tohto kroku, sa úspešne spojili.  Ak by lieky začali byť vnímané len ako tovar, podľa Mikolášika by hrozilo, že by sa nedostali k pacientom, pre ktorých sú životne dôležité.Podnikateľský pohľad logicky uprednostňuje lepší obrat a zisk a nie vždy široký spoločenský záujem, ktorému sa táto citlivá oblasť musí v mnohom podriaďovať. Pacient sa nemôže stať rukojemníkom trhu, upozornil s tým, že riskovať poškodenie zdravia pacientov by bolo v konečnom dôsledku aj proti záujmom európskej ekonomiky, keďže by viedlo k nárastu nákladov verejného zdravotného poistenia na ich následnú liečbu.

Viac..  Kyriakidisová vyzvala štáty EÚ na užšiu spoluprácu v boji proti cukrovke

Europoslanec však samozrejme podporuje aktívnu spoluprácu oboch rezortov v prospech pacienta, čiže vývoja nových liečiv a ich dostupnosti pre každého. Záujmy verejného zdravia a ochrany pacienta však musia zostať prioritou a nemôže nad nimi stáť diktát ekonomických ukazovateľov, uzavrel Mikolášik, ktorý je povolaním lekár a v Európskom parlamente pôsobí od roku 2004.

O ram

Odporúčame pozrieť

Ministerka Dolinková ocenila snahy EÚ o zabezpečenie dostatku liekov v Európe

Slovensko podporuje celoeurópske snahy o zabezpečenie dostatku liekov.  Uviedla to ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková …

Consent choices