Voľby na Ukrajine vyhral Blok Petra Porošenka

porošenko
Petro Porošenko, ukrajinský prezident. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Na Ukrajine sa v nedeľu ráno otvorili volebné miestnosti, v ktorých voliči rozhodli o obsadení budúceho parlamentu. Favoritom volieb bol prezidentský Blok Petra Porošenka, ktorému predvolebné prieskumy prisudzovali štvrtinu až tretinu hlasov. V povstaleckých zónach v Donbase sa nevolilo.

Víťazom ukrajinských parlamentných volieb sa stal Blok Petra Porošenka. Vyplývá to z troch prieskumov urobených pri volebných miestnostiach, o ktorých informovala agentúra Unian. Zisk prezidentského bloku sa pohybuje medzi 22 a 23 percentami. Na druhom mieste je s malým odstupom Ľudová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka.

Aj Tymošenková

Tretie miesto podľa ankiet obsadilo hnutie Svépomoc lvovského starostu Andrija Sadového, ktoré by malo získať 13 až 14 percent hlasov. Päťpercentnú hranicu pre vstup do parlamentu zrejme ešte prekoná Radikálna strana populistu Oleha Ljaška so šiestimi až ôsmimi percentami.

Opozičný blok dedičov bývalej vládnej proruskej Strany regiónov sa zhruba rovnakým percentom hlasov, nacionalistická strana Sloboda so šiestimi až siedmimi percentami a strana Vlast expremiérky Julije Tymošenkovej s 5,6 percentami hlasov.

Viac..  EÚ predĺži uvoľnenie pravidiel štátnej pomoci do konca júna 2024

Politické zemetrasenie

Ak sa výsledky volieb potvrdia, budú istým prekvapením, pretože vysoká volebná podpora Ľudovej fronty sa nečakala. Sklamaním pre voličov Oleha Ljaška je naopak výsledkom Radikálnej strany, ktorá v predvolebných prieskumoch figurovala ako druhá.

Prieskumy potvrdzujú, že ukrajinský parlament stojí pred politickým zemetrasením. Skoršia prevaha proruských poslancov je minulosťou a ako základ budúcej vládnej koalície sa rysuje spojenectvo Porošenka s Jaceňukom. S podporou proeurópsky orientovaného lvovského starostu môže mať nový kabinet silnú parlamentnú oporu.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Putin pred jedenástimi mesiacmi prekvapil svet, odvtedy Ukrajinci prekvapujú jeho

Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko navštívil Európsky parlament v Bruseli, kde ho privítal slovenský europoslanec …

Consent choices