Vladimír Maňka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Vladimír Maňka: Digitalizácia Slovensku a Európe veľmi pomôže, v EÚ prinesie stovky tisíc nových pracovných miest

Vladimír Maňka
Vladimír Maňka, europoslanec. PHOTO: redakcia/red.

Vladimír Maňka, poslanec Európskeho parlamentu, odpovedal na uplatnenie Maroša Šefčoviča i na to, ako to vyzerá s digitalizáciou na Slovensku.

Maroš Šefčovič teraz bude mať ako podpredseda Európskej komisie dosah na oveľa viac vecí. Ako to vnímate? V čom to pomôže Slovensku?

Maroš Šefčovič presvedčil všetkých už pri prvom vypočutí v Európskom parlamente. Teraz sa dokonca Výbor dopravy postavil za to, aby zostal komisárom pre dopravu. Vnímali ho ako človeka, ktorý v tejto oblasti dosiahne úspechy pre EÚ a nechceli, aby výbor o neho prišiel. Teraz dostal agendu, ktorá je ešte významnejšia. Bude môcť koordinovať prácu trinástich komisárov. Príprava na posledné vypočutie musela byť pre neho náročná najmä v tom, že sa za štyri dni musel pripraviť a hlbšie oboznámiť s mimoriadne rozsiahlou agendou. Zvládol to však vo veľkom štýle. Treba zobrať do úvahy, že Maroš Šefčovič už ukázal svoje kvality aj vo funkcii podpredsedu Európskej komisie v bývalom období.  Zastupoval predsedu Komisie v dôležitých veciach, aj pri rokovaní v Európskom Parlamente. Jeho práca priniesla konkrétne úspechy. Napríklad zníženie administratívnych nákladov v EÚ o 5% v priebehu piatich rokov. U poslancov Európskeho parlamentu si už v minulosti urobil dobré meno. Dnes celé Slovensko môže byť na neho hrdé.

Hovoríte, že Maroš Šefčovič znižuje byrokraciu. To znamená, že je v Bruseli skutočne taká vysoká?

Keď som pred viac ako desiatimi rokmi prišiel do Európskeho parlamentu, uvedomil som si, že byrokracia v Bruseli je naozaj vysoká. Vtedy prišli zástupcovia Komisie do môjho rozpočtového výboru. Povedali, že chcú krátiť členským štátom financie o 10% lebo nezvládajú čerpať eurofondy. Vysvetlil som im moju skúsenosť s byrokraciou Komisie, keď som ako primátor dva roky s nimi rokoval a o dva roky žiadali od nás tie isté veci, ktoré sme im dávno dali. Stratili sme tak dva roky.

Na rokovaní Rozpočtového výboru som vtedy požiadal Komisiu, aby riešila nové pravidlá čerpania eurofondov, aby znížila byrokraciu. Podporili ma všetci poslanci.  Byrokracia na Európskej úrovni sa podstatne znížila. V mnohých členských štátoch však, bohužiaľ, ešte pretrváva, kde si niekedy úradníci tvoria vlastné pravidlá. Preto sme sa dohodli, že každý rok budeme kontrolovať čerpanie eurofondov a byrokraciu v krajinách, ktoré majú problémy.

V rozpočte EÚ chýba až 26 miliárd EUR. A to hovoríme o starom rozpočte a Brusel už rieši nový. Ako sa to mohlo stať?

V rozpočte na rok 2015 nie sú kryté finančné záväzky EÚ. K dnešnému dňu EÚ nezaplatila faktúry za 26 mld. € a toto číslo rastie. Okrem toho Rada kráti financovanie vlastnej stratégie. Túto stratégiu a projekty pritom schválila Rada preto, lebo majú priniesť pre celú Európu zamestnanosť, vysokú pridanú hodnotu, ale aj energetickú bezpečnosť.

Viac..  Eugen Jurzyca o revízii dlhodobého rozpočtu: Dobrá správa pre daňových poplatníkov. VIDEOBLOG

Vidíme, že rozpočet budúcnosti nemôže byť závislý od toho, či Rada plní svoje záväzky alebo nie.

Potrebujeme vytvoriť inteligentný európsky rozpočet, ktorý Európskej únii poskytne vlastné zdroje na dosiahnutie jej ambícií bez toho, aby sa zvýšila celková daňová záťaž na obyvateľov.

Okrem toho, aby EÚ pracovala efektívne, musíme z vnútroštátnej úrovne zobrať všetko, čo dokážeme na európskej úrovni urobiť efektívnejšie. Tam sú úspory a zdroje – v intenzívnejšej európskej integrácii.

Poďme teraz k digitalizácii, prvé náznaky sú už aj na Slovensku. Keď sa ale pozrieme do Estónska, k voľbám cez počítače prišlo len niečo vyše 3000 ľudí. Neobávate sa, že niečo podobné by sa mohlo stať aj na Slovensku?

Obavy politikov a aj ostatných ľudí na Slovensku sú prirodzené. Musíme preto najprv garantovať bezpečnosť. Len ak bude systém zaručene a preukázateľne bezpečný, budú ľudia viac využívať aj elektronický obchod, internetové nakupovanie a podobne. Začiatky boli aj v Estónsku rozpačité, ale dnes až tretina ľudí volí prostredníctvom internetu.

Aký je Váš odhad, že by digitalizácia v takom rozsahu mohla už prísť aj na Slovensko?

Digitálnu agendu EÚ ako nový eurokomisár bude mať na starosti bývalý premiér Estónska. Jeho úlohou bude, aby sme v Európe, v jednotlivých členských štátoch a aj na Slovensku eliminovali obavy z podvodov a falšovania. Bude sa musieť popasovať s 28 rôznymi systémami v 28 členských krajinách EÚ. Príliš veľa bariér bráni cezhraničnému obchodu a službám v tomto sektore. Ak sa nám to podarí, EÚ môže získať až 340 miliárd eur ročne navyše a vytvoriť stovky tisíc trvalých nových pracovných miest. Je tu obrovský potenciál rozvoja pre celú Európu, ktorý stojí za to využiť.

Ďakujeme za rozhovor, na otázky spravodajského portálu EuropskeNoviny.sk odpovedal europoslanec Vladimír Maňka.

O vik

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Európsky parlament schválil zásadnú rozpočtovú podporu pre Ukrajinu a EÚ

Europoslanci schválili dlhodobé financovanie pre Ukrajinu, platformu Strategické technológie pre Európu (STEP) a súvisiace zásadné …

Consent choices