porosenko
Petro Porošenko /vľavo/, Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union, 2014

Porošenko na Slovensku! Na pozvanie Kisku prišiel spomínať na pád komunizmu

porosenko
Petro Porošenko /vľavo/, Maroš Šefčovič. PHOTO: © European Union, 2014

BRATISLAVA – Prezidenti šiestich krajín si v sobotu podvečer pripomenuli na spomienkovej slávnosti v Bratislave 25. výročie pádu komunizmu v strednej Európe. Konanie osláv využili prezidenti štátov vyšehradskej štvorky na stretnutie s ukrajinským kolegom Petrom Porošenkom, ktorého si do hlavného mesta pozval slovenský prezident Andrej Kiska.

Prezidenti Slovenska, Českej republiky, Poľska a Nemecka si už v tomto roku pripomenuli pád totalitného režimu na oslavách vo Varšave, Budapešti a Lipsku. Séria akcií vyvrcholí v pondelok v Prahe.

V slovenskej metropole sa prezidenti zúčastnili spomienkovej slávnosti v historickej budove Slovenského národného divadla a tiež ceremoniálu, ktorým si pripomenú bratislavskú manifestáciu za náboženské slobody a občianske práva, ktoré komunistický režim v marci 1998 potlačil.

Prítomný aj Porošenko

Bratislavských osláv pádu komunizmu sa na pozvanie Kisku zúčastnil tiež ukrajinský prezident Porošenko.

Viac..  Postavenie umelca: lepšie pracovné podmienky umelcov a kultúrnych pracovníkov

Už poobede sa Kiska stretol s Porošenkom na spoločnom rokovaní, neskôr mali naplánované stretnutie prezidentov krajín vyšehradskej štvorky ukrajinskou hlavou štátu. Porošenkova krajina pritom čelí kríze kvôli zrážkam vládnych síl s proruskými separatistami na východe Ukrajiny.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

I. Štefanec: Putin pred jedenástimi mesiacmi prekvapil svet, odvtedy Ukrajinci prekvapujú jeho

Bývalý prezident Ukrajiny Petro Porošenko navštívil Európsky parlament v Bruseli, kde ho privítal slovenský europoslanec …

Consent choices