Frans Timmermans. PHOTO: © European Union 2014

Nová spolupráca Rady a Komisie má priniesť oživenie ekonomiky

Frans Timmermans. PHOTO: © European Union 2014
Frans Timmermans. PHOTO: © European Union 2014

V súčasnosti sa v Európskej únii často hovorí o novom investičnom pláne a o spolupráci Európskej komisie s Európskou radou, ktorých záujmy sa v mnohých veciach rozchádzajú. Ako si Komisia predstavuje spoluprácu s Radou?

Nový investičný plán pripravuje Európska komisia spolu s príslušnými orgánmi, teda s členskými štátmi. Spoločnou ambíciou je podporiť rast, ktorý by viedol k tomu, že súkromný sektor začne investovať do ekonomiky, ktorá to potrebuje. Hlavným cieľom je teda zvýšenie úrovne a samotný rast európskej ekonomiky.

Pred tým ako tento plán vznikne, je potrebné uskutočniť ešte rad vecí. Zástupca predsedu Junckera, podpredseda Európskej komisie, Frans Timmermanson v Ríme predbežne diskutoval s talianskym ministrom pre európske záležitosti, ktorým je Sandro Gozi. Hlavnou z tém boli prostriedky na zlepšenie spolupráce s členskými štátmi.

Mnohým sa spolupráca Komisie s Radou zdá nemožné, nakoľko sa zástupcovia oboch inštitúcií vyjadrili, že budú hájiť predovšetkým svoje záujmy. Podľa Fransa Timmermansa je dialóg Komisie s Radou prínosom. „Som veľmi rád, že sa takáto možnosť ponúka. Som rád, že budeme môcť vyjadriť zámery Komisie v Rade, a že si zároveň budeme môcť vypočuť členské štáty a zistiť, aké sú ich priority. Na základe toho budeme schopný vyvodiť svoje pracovné postupy, avšak sami,“ povedal.

Viac..  Vôbec prvá revízia dlhodobého rozpočtu EÚ pomôže EÚ riešiť jej hlavné výzvy

Spolupráca Komisie a Parlamentu prebieha už dlhé roky, a preto sa Komisia zameriava na Radu a očakáva pozitívne výsledky. Či sa tieto inštitúcie zhodnú pri výbere prioritných záujmov ukážu nasledujúce dialógy a rokovania.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

Von der Leyenová odporučila Hoekstru na post eurokomisára pre klimatické otázky

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v utorok vypočula holandského kandidáta na post …

Consent choices