Litva poskytne Ukrajine vojenskú pomoc a vycvičí jej armádu

Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė, prezidentka Litvy. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitéová s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom uzavreli partnerstvo. Dohoda, ktorej súčasťou je časť vojenskej pomoci ukrajinskej armáde, má platiť dva roky.

Vždy budeme podporovať ukrajinský ľud a jeho smerovanie, uviedla po rokovaní s Porošenkom litovská prezidentka. Oboch štátnikov spájajú diplomatické vzťahy s Moskvou. Ukrajina obviňuje Rusko z podpory donbaských separatistov, zatiaľ čo Grybauskaitéová v minulých dňoch spustila prudký diplomatický konflikt s Moskvou, keď Rusko označila za teroristický štát.

Podľa Porošenka pripravujú oba štáty vojenskú a technickú spoluprácu, ktorej súčasťou bude i litovská vojenská pomoc.

Všetka pomoc Ukrajine

„Dohodli sme sa na dodávkach prvkov konkrétnej výzbroje pre ukrajinské ozbrojené sily. Je to reálna pomoc,“ uviedol prezident bez bližších podrobností.

Rozšírenie vojenskej spolupráce potvrdila i litovská prezidentka. Litva je podľa nej pripravená deliť sa s Ukrajinou o skúsenosti. „Budeme Kyjevu poskytovať podporu a zaisťovať vojenský výcvik, uviedla. Ukrajina dostane všetku pomoc, ktorú Litva má.

Na čele s Nemeckom

Predmetom debaty bol podľa Porošenka i vzťah Ukrajiny s NATO. Nová ukrajinská koaličná vláda, ktorá má vzniknúť v priebehu niekoľkých dní, v programovom vyhlásení označuje vstup do aliancie za jeden zo svojich cieľov. Moskva ale s takýmto krokom zásadne nesúhlasí. Výhrady majú i niektoré členské štáty na čele s Nemeckom.

Viac..  Bilčík k debate o Slovensku v EP: Dnes potrebujeme ešte viac brániť slobodné médiá a právny štát

Prvý výrazný prejav

Ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v piatok vypískali príbuzní viac ako sto demonštrantov, ktorí zahynuli počas prozápadných demonštrácií z januára a februára tohto roka. Išlo pritom o prvý výraznejší verejný prejav nespokojnosti voči Porošenkovi, ktorý v kresle nahradil zosadeného proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ musí byť pripravená na riziko zhoršenia vo vzťahoch s Čínou, tvrdí Litva

Európska únia musí byť pripravená na dôsledky možného zhoršenia vo vzťahoch s Čínou, čo môže …

Consent choices