
Európska komisia navrhla zmenu smernice o úprave rozpočtových príspevkov EÚ z členských štátov. Príčinou na zmenu sú vysoké dodatočné výdavky niektorých krajín. Navrhované zmeny pravidiel by mali stanoviť dlhšie lehoty na uhradenie výdavkov a nulové úroky nad určitou hranicou. Na predĺženie splatnosti by mal nárok štát, ktorého výška prekročí dvojnásobok pravidelných mesačných platieb do rozpočtu EÚ.
„Tieto pravidlá však musia byť presné, v záujme zabezpečenia finančnej stability v EÚ, čo je dôležité pre našich občanov podniky, univerzity, poľnohospodárstvo a ďalšie osoby priamo v celej EÚ,“ Kristalina Georgieva, viceprezidentka Európskej komisie.
Súčasťou navrhovanej zmeny pravidiel je, že pri žiadosti o oneskorené platby, členské štáty musia poskytnúť záväzný plán úhrady týchto výdavkov. Ak nebudú rešpektovať dohodnutý plán, budú im dané platby zúročené. Návrh zmeny bude poslaný členským štátom na schválenie, a tiež vyžaduje stanovisko Európskeho parlamentu a Dvora audítorov.
K úprave príspevkov jednotlivých členských štátov na základe dane z pridanej hodnoty (DPH) a hrubého národného dôchodku (HND) dochádza každý rok v decembri. Výška príspevku je preto viazaná na stav národného hospodárstva a má vyjadrovať spravodlivé rozdelenie záťaže v rámci členských štátov EÚ.