Juncker chce naliať do ekonomiky 300 miliárd eur

Jean Claud Juncker
Jean-Claude Juncker. PHOTO: Flickr.

ŠTRASBURG – Investičný balík v hodnote 315 miliárd eur predstavil tento týždeň v europarlamente nový predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker. Peniaze majú ísť na naštartovanie európskej ekonomiky. Už teraz sa mnohí ozývajú, s otázkou: Kde chce na to únia vziať?

Megainvestície by sa mali zmobilizovať do troch rokov. Junckerovo opatrenie väčšina europoslancov privítala, mnohí však vyslovili pochybnosti. „Nanešťastie je tento tristomiliardový balíček prázdny. Sú to len prázdne slová,“ tvrdí Dimitrios Papadimoulis z Konfederatívnej skupiny európskej zjednotenej ľavice.

„Na tomto Junckerova sláva buď vystúpi vysoko, alebo padne,“ myslí si Boris Zala z Aliancie socialistov a demokratov Euróspkeho parlamentu.

„Každé euro z verejných zdrojov prinesie pätnásť eur celkových investícií,“ uviedol predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Predseda komisie si verí a do programu chce zapojiť aj súkromné peniaze, nielen únijné. Vyhlasuje, že to má logiku a že bude viac práce aj investícií.

Viac..  M. Beňová: Komisia by mala najskôr vedieť šetriť, až potom si pýtať ďalšie peniaze

„Zaznievajú signály, že peňazí je dostatok, ale je potrebné mať dostatočne dobre pripravené projekty, ktoré sú zaujímavé nielen pre verejné investície, ale aj pre súkromných investorov,“ tvrdí podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

„Majú to byť investície do digitálnej Európy, do dopravy,“ opisuje vízie únie Monika Flašíková Beňová z Aliancie socialistov a demokratov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk./Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

ISP: V dátach dodávaných do Eurostatu sú nedostatky, ekonomika SR je výkonnejšia

Z oficiálnych štatistík Eurostatu prestalo Slovensko po roku 2015 dobiehať priemer Európskej únie (EÚ) v …

Consent choices