Chcete poslať petíciu do Európskeho parlamentu? Už ju môžete podať aj online!

PHOTO: Flickr.
PHOTO: Flickr.

Obyvatelia Európskej únie môžu po novom podať petíciu aj na internete. Ich pripomienkami či návrhmi sa bude zaoberať Výbor pre petíciu, ktorého činnosť kontroluje Parlament. Ten dokáže zhodnotiť, do akej miery reagujú európske inštitúcie na podnety občanov. Forma petičného formulára sa však nemení a naďalej by mal obsahovať základné identifikačné údaje o predkladateľovi.

Pri jej podávaní nezabudnite zverejniť svoje meno, štátnu príslušnosť a adresu trvalého bydliska. Dôležitý je tiež podpis, ktorým potvrdzujete pravosť svojich údajov a bez ktorého stráca akákoľvek sťažnosť či odporúčanie svoju platnosť. So žiadosťou na Brusel sa nemusí obrátiť len jednotlivec, ale aj skupina predkladateľov.

To, že petíciu nemusíte posielať v písomnej forme „na papieri“, vrelo privítali aj slovenskí europoslanci. „Predkladať petície je jedným zo základných práv občanov EÚ. Ich online podobu chápem voči nim ako ústretový krok Parlament,“ vyjadrila sa pre EuropskeNoviny.sk Monika Smolková.

Viac..  Nevyužité peniaze z plánu obnovy by podľa SEVA mali ísť na podporu elektromobility

Cieľom petičného práva je priama komunikácia s Parlamentom. Svoju definíciu má už v Charte základných práv Európskej únie, pričom petičný postup je transparentný a otvorený. O mnohých petíciách sa diskutuje s ich predkladateľmi na schôdzach výboru, pričom o výsledku sú vždy písomne informovaní.

Petíciu môžete podať na tejto stránke.

 

O ruz

Odporúčame pozrieť

Toto je nápad, ktorý pomôže zachrániť ľudské životy na cestách, hovorí Ivan Štefanec

Počuli ste o prednom brzdovom svetle? Aktuálne dianie v europarlamente v štúdiu priblížil poslanec Európskeho …

Consent choices