Johannes Hahn. PHOTO: © European Union 2014

Taliansko a Európska únia otvorili nový fond pre regionálny rozvoj ako reakciu na sýrsku krízu

Johannes Hahn. PHOTO: © European Union 2014
Johannes Hahn. PHOTO: © European Union 2014

Európska komisia podpísala s Talianskom dohodu o začatí vôbec prvého fondu pre regionálny rozvoj dôveryhodnosti EÚ v reakcii na sýrsku krízu. Začiatočné finančné prostriedky predstavujú 20 miliónov z rozpočtu EÚ a tri milióny od Talianska. Predpokladá sa, že finančné prostriedky z tohto fondu sa pre rok 2015 zamerajú na podporu utečencov a hostiteľskej komunity v susedných krajinách Sýrie.

Doterajšie, už existujúce, fondy pracujú iba na národnej alebo sub-národnej úrovni, zatiaľ čo tento fond poskytne regionálnu pôsobnosť, ktorý umožní reagovať na krízu v jednotlivých regiónoch. Fond by mal priniesť aj zvýšenie efektívnosti po finančnej stránke. Tento fond EÚ bude riešiť zvýšenie odolnosti a stabilizáciu nielen vo vnútri Sýrie, ale aj v jej susedných krajinách, najmä Libanonu, Jordánska, Turecka, Iraku a Egypta.

Johannes Hahn, komisár pre regionálnu politiku povedal: „Európska únia sa naďalej zaujíma o milióny Sýrčanov, ktorí sa stali utečencami a prišli o svoje domovy. Nový fond EÚ umožní spojiť zdroje Únie a jej členských štátov do jedného flexibilného mechanizmu, ktorý bude lepšie reagovať na rastúce potreby utečencov. Už dnes má konflikt priame dôsledky na bezpečnosť EÚ, a to prostredníctvom zahraničným bojovníkov či nelegálnou migráciou. To je dôvod, prečo musíme byť súdržnejší a musíme zabezpečiť lepšiu odpoveď.“

„Som presvedčený, že tento nový nástroj bude účinne zlepšovať kvalitu poskytovanej pomoci utečencom, hostiteľským komunitám a vláde postihnutej sýrskou krízou. Od roku 2012 poskytlo Taliansko asi 60 miliónov eur pre humanitárne aktivity, ktoré mali zabezpečovať obnovu v Sýrii a v susedných krajinách. Zavedením tohto strategického nástroja sme spolu s Európskou komisiou ochotní zabezpečiť koordinovanejšiu odpoveď na túto krízu,“ povedal Paolo Gentiloni, ktorý je v Taliansku ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce.

Viac..  Rast úverov súkromnému sektoru v eurozóne sa spomalil, peňažná zásoba klesla

Fond je otvorený pre všetky členské štáty rovnako ako pre súkromných či verejných darcov. Arabský názov tohto fondu je „Marad“, čo znamená široké poskytovanie pomoci spolu s ostatnými.

O vik

Odporúčame pozrieť

Paolo Gentiloni

P. Gentiloni: Eurozóna sa môže vyhnúť recesii

Európa sa musí vyrovnávať s následkami „dvojitej krízy“, ale región sa môže vyhnúť recesii, uviedol …

Consent choices