Grécky premiér Tsipras vymenoval vládu. Financie bude riadiť Varufakis

Grécky premiér Alexis Tsiparis
Grécky premiér Alexis Tsiparis. PHOTO: © European Union 2014 – Souce : EP.

ATÉNY – Grécky premiér Alexis Tsiparis v utorok vymenoval novú vládu. Financiám bude šéfovať ekonóm Janis Varufakis, obranu získal koaličný partner Panos Kammenos, vicepremiérom sa stáva Tsiprasov stranický spolupracovník Jannis Dragasakis.

Premiér a vodca ľavicovej strany SYRIZA sa na sformovaní kabinetu dohodol s pravicovou stranou Nezávislí Gréci (ANEL).

Zloženie kabinetu oznámil Tsiprasov dlhoročný poradca Nikos Pappas, ktorý bol menovaný takzvaným štátnym ministrom, čo je funkcia porovnateľná so šéfom kabinetu, tvrdí agentúra Reuters.

S blogom neprestane

Grécky profesor ekonómie Janis Varufakis potvrdil už v utorok dopoludnia, že bude budúcim ministrom financií. „Ako budúci minister financií vás môžem uistiť, že v rámci Euroskupiny nepodporím riešenie, ktoré je dobré pre gréckeho daňového poplatníka, ale zlé pre írskeho, slovenského, nemeckého, francúzského či taliaského daňového poplatníka,“ povedal Varufakis v rozhovore s írskou rozhlasovou stanicou Newstalk. Euroskupina združuje ministrov financií krajín platiacich eurom, teda aj Grécko.

Ekonóm, ktorý preslávil Grécko okrem iného aj svojím blogom, tiež sľúbil, že v jeho písaní neprestane. „Moje príspevky na blogu prirodzene nebudú tak časté a budú kratšie. Ale dúfam, že to vynahradím šťavnatejšími názormi, pripomienkami a postrehmi,“ povedal nový minister.

Veľký kritik

Viac..  Europoslanci Jurzyca a Štefanec: Robert Fico si dovolil urobiť to, čo si nedovolil urobiť žiadny slovenský premiér

Päťdesiattriročný Varufakis, ktorý je veľkým kritikom unijného prístupu ku kríze v eurozóne, sa tak stane hlavným vyjednávačom s medzinárodnými veriteľmi Grécka. SYRIZA sa stavia proti úsporným opatreniam súvisiacim s medzinárodnou finančnou pomocí.

Chce požadovať zmenu podmienok záchranného programu a odpis veľkej časti gréckeho dlhu. Ten dosahuje skoro 320 miliárd eur. Tieto požiadavky by mohli dostať Grécko do sporov s ostatnými členmi eurozóny a ohroziť členstvo Grécka v menovej únii.

Nevidomý poslanec

V novom gréckom kabinete má mať prakticky všetky kreslá SYRIZA. Vodca Nezávislých Grékov Panos Kammenos získal rezort obrany a jeho strana bude mať ešte niekoľko štátnych tajomníkov, vrátane toho pre vzťahy s pravoslávnou cirkvou.

Ministrom zahraničia bol menovaný univerzitný profesor Nikos Kotzias, ministrom vnútra Nikos Vutsis a ministrom zdravotníctva nevidomý poslanec Panajotis Kurumblis.

S novým ministrom financií by mal v piatok jednať šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ktorý príde do Atén. Stretne sa aj s premiérom Tsiprasom. Hlavným dôvodom schôdzky s novým predsedom vlády je snaha „vzájomne sa poznať“, povedala agentúre AFP Dijsselbloemova hovorkyňa.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk. / Richard Juriš.

O ram

Odporúčame pozrieť

Vzťahy medzi členskými štátmi a Bruselom pripomínajú telenovelu

Za britským referendom sa tak skrýva oveľa viac, než len britská otázka. Vzťahy medzi členskými …

Consent choices