Na Ukrajinu dorazil trinásty konvoj s humanitárnou pomocou

konvoj
Humanitárny konvoj. PHOTO: Flickr.

KYJEV/MOSKVA – Na východ Ukrajiny v nedeľu prišiel už trinásty konvoj s ruskou pomocou určenou oblastiam, ktoré ovládajú proruskí separatisti. Informovala o tom agentúra TASS. Zatiaľ čo Rusi podobné zásielky označujú za „humanitárne“, Kyjev Moskvu podozrieva, že touto cestou poskytuje rebelom aj vojenský materiál.

Podľa agentúry TASS viac ako 170 nákladných áut vezie vyše 1 800 ton nákladu ako predošlé kolóny do dvoch povstaleckých bášt, Donecka a Luhanska. Ide vraj hlavne o potraviny, stavebný materiál a ďalšie veci nevyhnutné pre zaistenie života.

Ukrajinská vláda je ale presvedčená, že Moskva pod rúškom humanitárnej pomoci dodáva vzbúrencom najrôznejšiu vojenskú výbavu, možno aj výzbroj.

Rusi ako v predošlých prípadoch aj tentokrát tvrdia, že na hraniciach sa na kontrole nákladu podieľali ukrajinskí pohraničníci a pozorovatelia OBSE.

Prešli kontrolou

Konvoje ale prechádzajú úsekmi hranice, ktorú ovládajú povstalci, a tak sa skutočné ukrajinské úrady ku kontrole nedostanú.

Viac..  L. Ď. Nicholsonová: Európske preukazy odstránia diskrimináciu ľudí so zdravotným postihnutím pri cestovaní

„Všetky autá prešli colnou kontrolou, prešli hranicu a vydali sa smerom na Doneck a Luhansk,“ uviedol podľa agentúry TASS hovorca ruského ministerstva pre mimoriadne situácie Oleg Voronov.

Proruskí separatisti vlani na jar vyhlásili !ľudové republiky“ v Doneckej a Luhanskej oblasti a usilujú sa o ich odtrhnutie od Ukrajiny. Boje s armádou, ktoré kvôli tomu vypukli, si od tej doby podľa OSN vyžiadali vyše 5 400 obetí, vrátane civilistov.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

osn

EÚ na 78. zasadaní Valného zhromaždenia OSN: globálne opatrenia a solidarita

Delegácia Európskej komisie na vysokej úrovni sa budúci týždeň v New Yorku zúčastní na 78. …

Consent choices