Občianske združenie Future Generation Europe v spolupráci s partnermi prinieslo koncom marca na vysoké školy opäť projekt Mini-Erasmus. Vďaka projektu sa mohlo rekordne 230 žiakov pozrieť na svoje budúce alma mater a vidieť tak, či je pre nich daná inštitúcia vhodná. Projekt sa uskutočnil na 7 vysokých školách – Paneurópska vysoká škola v BA, Slovenská technická univerzita v BA, Univerzita Komenského v BA, Ekonomická univerzita v BA, Fakulta sociálnych vied UCM v Trnave, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Slovenská poľnohospodársku univerzita v Nitre.

„Našim cieľom bolo priniesť úspešný projekt opäť stredoškolákom a tentokrát vo väčšom. Náš cieľ sa nám podarilo splniť. Je to skutočne skvelý pocit vidieť vďačných žiakov, ktorým projekt naozaj pomohol rozhodnúť sa kvalifikovanejšie o svojej budúcnosti. Projekt len potvrdil, že daná oblasť v edukácii chýba“ hovorí autor projektu a predseda FGE Matúš Jarolín. „Nebolo to však len o tom. Chceli sme žiakom ukázať viac. Vysoká škola nie je len o štúdiu samotnom. Je predovšetkým o možnostiach, ktoré žiaci majú v priestore Európskej únie. Preto sme vďační za možnosť spolupracovať s partnermi ako ESN, AIESEC alebo AZU, ktorí žiakom ukázali počas workshopov ešte väčšiu pridanú hodnotu štúdia“ dodáva.

„Vďaka tomuto projektu som oveľa rozhodnutejšia, kde budem študovať a ako môj život bude nasledujúce roky vyzerať. Ďakujem organizátorom za túto príležitosť a dúfam, že aj ostatní spolužiaci v budúcnosti využijú túto možnosť. Vďaka Mini-Erasmu som získala informácie, ku ktorým by som inak nemala prístup“ hodnotí projekt účastníčka z Gymnázia Milana Hodžu v Sučanoch.
Ak raz bude projekt o 500 účastníkoch, budeme potrebovať podporu kompetentných.
Aká je budúcnosť projektu Mini-Erasmus? „Každý deň máme nových záujemcov, ktorí nám píšu zo škôl, ktoré neboli zatiaľ do projektu zapojené. Svedčí to o veľkom záujme a dopyte po tomto projekte. Dokonca máme záujem o projekt aj zo zahraničia, čím sa nám začínajú črtať nové a zaujímavé možnosti, kam projekt posunúť“ približuje budúcnosť organizátorka Miroslava Dujičová.

„Čím viac však projekt bude rásť, budeme potrebovať podporu od inštitúcií, ktoré by nám v expanzii mohli pomôcť. Ak raz bude projekt o 500 účastníkoch, budeme potrebovať podporu kompetentných. S prípravou tohto projektu sa spája obrovské množstvo administratívy. Aj my budeme musieť preto rásť aby sme vedeli projekt pokryť pri veľkých číslach“ upozorňuje podpredseda FGE Tomáš Hajdušek.

Jan Šalát, rečník počas Mini-Erasmus uviedol pre Európske Noviny: “Konečne projekt, ktorý mladým stredoškolákom ukazuje cestu, ktorou by sa mohli vydať po ukončení stredoškolského štúdia. Mladí ľudia práve v tomto veku potrebujú podať pomocnú ruku pri určovaní svojich priorít do budúcnosti. V slovenskom prostredí rozhodne projekt tohto charakteru chýbal. Uvidíme ako sa vyvinie do budúcnosti avšak v mojich očiach má veľký potenciál.“
Projekt Mini-Erasmus vznikol pod projektom EuroSchool a je priamo pod záštitou Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku a europoslanca Ivana Štefanca.