Európan ročne minie 190 igelitiek! Takýto bordel je z toho v riekach a vodách

PHOTO: Ilustračné Flickr.
PHOTO: Ilustračné Flickr.

Štatistiky hovoria, že každý Európan použije za rok asi 190 igelitových tašiek. Čo je hrozivejšie, zo 100 miliárd tašiek skončí osem miliárd v riekach a jazerách, prípadne v prírode či na cestách. Na úplné rozloženie jednej igelitovej tašky ale treba 500 rokov.

Pri Severnom mori má 94% vtáctva v bruchu kúsky igelitu. Morské živočíchy a okolité vtáctvo si odpad mýli s potravou a konzumujú ho. Európsky parlament preto v snahe bojovať s igelitmi zavádza výrazné obmedzenie používania igelitových tašiek. Inšpiroval sa nápadom niektorých štátov, ktoré zavedením povinnej dane ukončili bezplatné rozdávanie igelitových tašiek.

Spotreba igelitov sa líši v závislosti od krajiny. V Dánsku a Fínsku využije človek štyri igelitové tašky ročne, pričom v Poľsku, Portugalsku a na Slovensku je to stonásobne viac. Daň, ktorá by obmedzila používanie igelitových tašiek sa má zaviesť v celej EÚ.

Viac..  Martin Hojsík: Je smutné, že až Putinova agresia nás prinútila pozrieť sa na možnosti zelenej energie

Európska legislatíva sa zameriava na odľahčené igelitové tašky tenšie než 50 mikrometrov. Tašky na jedno použitie tvoria väčšinu nákupných tašiek používaných v EÚ. Existuje možnosť, že buď budú povinne zdanené od roku 2018 alebo sa určí strop 90 tašiek na občana do roku 2019 a len 40 tašiek do 2025. Výnimku tvoria len ultraľahké vrecká tenšie než 15 mikrometrov.

Viac sa dozviete v priloženom videu:

O vik

Odporúčame pozrieť

Spotreba igelitových tašiek na Slovensku stále klesá, stúpa však počet predaných plastových obalov

Spotreba igelitových tašiek na Slovensku stále klesá. Pre agentúru SITA to uviedol Slavomír Held z …

Consent choices